Krwiak w zatoce Douglas'a po zabiegu usunięcia macicy

Witam,

1,5 miesiąca temu miałam usuniętą macicę. Podczas kontroli 2 tygodnie temu okazało się, że w zatoce Douglas'a mam krwiaka lub ropnia. Lekarz ginekolog przepisał mi Dicloenac i Distreptaze. Po tygodniu zaczęłam gorączkować i miałam gorący brzuch w okolicy pęcherza, ból przy wypróżnianiu się, no i znowu udałam się do lekarza, i polecono mi wykonać badanie USG u radiologa. W wyniku badania okazało się, że w zatoce Dauglasa znajduje echogenna przestrzeń o wymiarach 6 cm x 2,3 cm. Mój lekarz prowadzący zlecił branie przez okres 7 dni antybiotyku Amoksiklav 625 , dalej Distreptaze i Diclofenac i mam czekać, bo może ten krwiak czy ropień (bo nie wiadomo co to jest) się wchłonie, a jak to nie pomoże, to otrzymam skierowanie do szpitala. Czy takie krwiaki (ropnie) się wchłaniają, jak nie to co mnie dalej może czekać?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, na wstępie chciałby wspomnieć, że zatoka Douglas'a (zachyłek odbytniczo-maciczny najniżej położona część jamy otrzewnowej brzucha. Dzięki temu mogą się tam gromadzić rożnego typu płyny. Przy towarzyszącym np. wycięciu macicy powstający proces zapalny może zaburzać swobodnie oczyszczanie się tego miejsca, przez co zawartość, która się tam dostała może zalegać i doprowadzać do stanu zapalnego wtórnego. U Pani ze względu na obraz radiologiczny zastosowano leczenie dwukierunkowe. Po pierwsze profilaktycznie podanie leków rozkładających ewentualne skrzepliny, po drugie antybiotykoterapię w celu opanowania procesu zapalnego będącego powodem ropnia. Dodatkowo Diclofenac jest tu zastosowany przeciwbólowo. Zarówno krwiak, jaki i ropień może się samoczynnie wchłonąć. Przyjmowanie leków wspomaga ten proces, jednak nie zawsze dochodzi do inwolucji zmiany. Towarzyszące objawy takie jak wysoka gorączka i zaczerwienienie przemawiają za obecnością ropnia. W przypadku nie ustąpienia zostanie Pani zaproponowany zabieg chirurgiczny polegający na drenażu i ewakuacji zawartości. Najczęściej dokonuje się takiego zabiegu po uprzednim badaniu palpacyjnym przez tylną ścianę pochwy lub przednią ścianę odbytnicy. Zabieg polega na nakłuciu i odciągnięciu zalegającego płynu przez jedno ze wskazanych wcześniej miejsc. Jednak w obecnej chwili należy uzbroić się w cierpliwość i przyjąć zaordynowaną dawkę antybiotyku. Jest to rutynowe postępowanie. Po okresie 7 dni należy wykonać kontrolę.