Krwotoki z nosa i marskość wątroby

Witam serdecznie, mój tata od dłuższego czasu ma takie wyniki: erytrocyty 2,5; hemoglobina 7,6; hematokryt 24,0; płytki krwi 125; limfocyty 14; neutrofile 75; limfocyty 0,7; rdw-cv17żelazo 18,0. Tata ma 70 lat, sztuczną zastawkę, więc od 30 lat bierze leki na rozrzedzenie krwi. Uszkodzenie nerki lekarz wykluczył, po długim czasie wykluczania chorób okazało się, że wątroba bez zmian ogniskowych, powiększona, przerost płata lewego i ognistego. Obraz zmian przemawia za marskością wątroby, płyn w jamie otrzewnej poszerzenie żyły dolnej i żył wątrobowych - to by tłumaczyło powiększenie piersi i krwotoki z nosa. Tata w poniedziałek idzie do szpitala. Proszę mi pomóc do jakiego lekarza mam się z nim udać i czy te tak złe wyniki to może być przyczyna wątroby, - marskość ta nie powstała od alkoholu.

Witam serdecznie! Wyniki badań powinno się interpretować w całości - mając możliwość oceny wszystkich parametrów, ale także znając jednostki w jakich są podane. Jest to ważne. I tak np. poziom żelaza może być oceniany w mg/dl - wtedy norma wynosi 37-145 mg/dl, lub w umol/l - wtedy norma od 7-18 umol/l. Tak samo rzecz się ma z Hemoglobiną - normy to 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l). Sądząc jednak po wyniku poziomu erytrocytów oraz hematokrytu, u taty można podejrzewać głęboką anemię, wymagającą zdecydowanego postępowania. Skoro tata bierze leki na rozrzedzenie krwi, ma dodatkowo marskość wątroby (czynnik ryzyka krwawienia) najprawdopodobniej anemia powstała w wyniku utraty żelaza wraz z krwią. Pytanie jak długo trwa anemia oraz jaki jest stan taty - ponieważ przy takich wartościach wskazane byłoby rozważenie transfuzji krwi. Skoro tata idzie do szpitala, to z pewnością anemia przynajmniej doraźnie będzie leczona, a później konieczne jest wykonanie badań w celu ustalenia źródła krwawienia (zapewne gastroskopia, kolonoskopia, badanie kału na krew utajoną), a także weryfikacja leków - przy tak głębokiej anemii wskazane jest rozważenie zasadności leczenia przeciwkrzepliwego. Zatem najlepiej jeśli tata trafi w ręce dobrego specjalisty chorób wewnętrznych. Pozdrawiam