Kryteria rozpoznania cukrzcy

Mam pytanie.T tydzień temu była u mojej matki siostra środowiskowa i badała cukier. Było to 2 godziny po śniadaniu i był 160, stwierdziła, że to może po zjedzeniu czegoś słodkiego jest taki wysoki. Ale po kilku dniach zadzwoniła, żeby jej sprawdzić cukier na czczo i po wypiciu glukozy. Podejrzewa cukrzycę. Matka należy do ludzi z podwyższonym ryzykiem, ponieważ w jej rodzinie i matka, tak jak i rodzeństwo, mieli cukrzycę. Badanie cukru ma mieć robione jutro i chciałabym się dowiedzieć, czy przy takim cukrze, jaki stwierdzono u matki, może być to już cukrzyca?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Na podstawie jednokrotnego badania glikemii nie możemy stwierdzić cukrzycy. Konieczne jest wykonanie testu obciążenia glukozą. Kryteria rozpoznania cukrzcy: glikemia na czczo >126 mg/dl lub (i) glikemia 2 godziny po podaniu glukozy > 200 mg/dl. Jeżeli w drugiej godzinie testu poziom cukru wyniesie znów 160 mg/dl, będziemy mogli mówić o nieprawidłowej tolerancji glukozy, która jest stanem przedcukrzycowym.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli