Która z diagnoz jest prawdziwa? Mam grzybicę czy nie?

W badaniu mikrobiologicznym stwierdza się, że grzybów drożdżopodobnych nie wyhodowano, zaś w badaniu cytologicznym stwierdzono grzybicę pochwy i stan zapalny. Badania wykonane zostały w tym samym czasie. Taka sytuacja miała miejsce rok temu i w tym roku się powtórzyła. Nie wiem co mam robić, które badanie jest wiarygodne. Lekarz zapisuje kurację przeciwgrzybiczą i za rok powtarza się to samo. Mikrobiologia dobra, cytologia zła.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Opisana przez Panią sytuacja może wskazywać na infekcję grzybiczą pochwy grzybami nie drożdżopodobnymi, dlatego też wynik badania mikrobiologicznego jest negatywny.

Nie wspomniała Pani jednak ani słowa na temat objawów, który przy grzybicy pochwy powinny Pani dokuczać. Mogłoby to ułatwić nieco weryfikację diagnozy.

Zdecydowanie powinna Pani jednak stosować zleconą przez lekarza kurację. Proszę bowiem pamiętać, że przewlekły stan zapalny może prowadzić do wielu poważnych stanów chorobowych. Jeżeli prowadzi Pani aktywne życie seksualne, proszę pamiętać, że leczyć powinien się również Pani partner.