KTÓRY MIESIĄC CIĄŻY?

JESTEM W 14 TYG. 2 DNI, KTÓRY TO MIESIĄC. TERMIN PORODU MAM NA 22 SIERPNIA. W JAKI SPOSÓB TO LICZYĆ?

Witam!

Do obliczania terminu porodu (a więc i wieku ciążowego) używa się reguły Neagelego. Przyjmuje się, że ciąża trwa 280 dni (40 tygodni - 9 miesięcy kalendarzowych - 10 miesięcy księżycowych) od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Aby poznać datę porodu (22 sierpień) do daty ostatniego krwawienia należy dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok. Z tego wynika, że ostatnia miesiączka wystąpiła u Pani 15.11.2009. Od tej daty liczy się kolejne miesiące ciąży.
Przyjmując, że miesiąc ma 4 tygodnie (księżycowy) jest Pani obecnie w 4 miesiącu ciąży (14-18 tydzień).