Który wiek ciąży jest wiekiem prawidłowym?

Witam serdecznie!
Dzień (7 stycznia 2011). Jestem w 14 tygodniu i 2 dni ciąży określony przez badanie usg {czyli od pomiarów dziecka), ponieważ moje cykle były nieregularne. Miesiączkę miałam 17.09.2010 co by określało wiek ciąży od daty okresu 16 tygodni. Ten tydzień miałam wpisany na skierowaniu usg i krwi. Wypisane dnia (4 stycznia 2011), po czym został on zmieniony na powyższy (14 tygodni i 2 dni) po wykonaniu sonogramu.
Badania krwi były też zmienione i wykonane na 14 tydzień 2 dni, a nie 16 tyg., która data jest prawidłowa? Czy ta od ostatniego okresu (16 tyg)? Czy ta od usg (14 tyg i 2 dni). Jeśli ta od sonogramu to czy od tych 14 tyg. i 2 dni powinnam odjąć 2 tyg, aby otrzymać datę poczęcia i prawidłowy wiek dziecka, czyli byłby to wiek 12 tyg. i 2 dni. Czy usg już to odjęło z powodu nieregularnych cykli i wiek ciąży jest szacowany na 14 tyg. i 2 dni bez odejmowania 2 tyg.?
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam Państwa serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy nieregularnych cyklach wiek ciąży szacowany przy okazji badania USG w pierwszym trymestrze jest jego dokładniejszym odzwierciedleniem. Jest on podawany "od daty ostatniej miesiączki", co znaczy, że faktyczny wiek ciąży, licząc od chwili zapłodnienia, jest o dwa tygodnie krótszy. W Pani przypadku będzie to 12 tygodni i dwa dni, licząc od daty zapłodnienia. W czasie kolejnych badań diagnostycznych w ciąży powinna Pani podawać wiek podany przy badaniu USG w pierwszym trymestrze.

Pozdrawiam serdecznie!