Kurza klatka piersiowa u 19-latka

Dzień dobry. Mam tzw. kurzą klatkę, jako jedyny z klasy. Bardzo bym chciał żeby ta kurza klatka zniknęła. Co mogę zrobić żeby moja klatka piersiowa była normalna? Wcześniej nie przypuszczałem że będę miał z powodu kurzej klatki problemy i w sumie nie mam, ale źle się z tym czuję, wiem, że inni to widzą i dla mnie jest to spory problem. Czy istnieją jakieś sposoby na wyleczenie kurzej klatki? Słyszałem o operacji na kurzą klatkę, ale nie bardzo chciałbym poddawać się zabiegowi, na razie nie mam takiej możliwości, chociaż nie wykluczam, że zrobię to w przyszłości. Czy istnieją jakieś leki na kurzą klatkę albo ćwiczenia na kurzą klatkę, które pozwoliłyby mi na pozbycie się wstydliwego problemu? Jestem zdeterminowany, by regularnie ćwiczyć tylko nie bardzo wiem jak się za to zabrać żeby przyniosło pożądane rezultaty. Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wada ta charakteryzuje się wysunięciem mostka wraz z przyległymi częściami żeber znacznie do przodu, czym upodabnia się do klatki piersiowej ptaków. Wada ta ma miejsce zazwyczaj na tle zaburzeń procesów kostnienia i wadliwych przyczepów mięśniowych. Zazwyczaj nie występują zaburzenia na tle krążeniowo-oddechowym. Należy stosować: ćwiczenia wzmacniające mięśnie powierzchowne i głębokie grzbietu, rozciągające klatkę piersiową, wzmacniające mięśnie skośne brzucha oraz ćwiczenia oddechowe.