Kwalifikacje do zabiegu zmniejszenia żołądka

Witam! Jestem z Bielska mam 63 lata i musze poddac sie operacji na zmniejszenie zoladka. Jakie trzeba spelniac warunki i na ile to jest bezpieczne? czy koszt pokrywa NFZ?. Prosze o odpowiedz. Dziekuje

Postępowanie chirurgiczne w patologicznej otyłości jest najefektywniejszym sposobem leczenia – prowadzącym do trwałej obniżki masy ciała, likwidacji chorób współistniejących, co prowadzi do podwyższenia jakości życia i długofalowo zmniejsza ogólną śmiertelność. Podstawowym wskazaniem leczenia operacyjnego otyłości jest kryterium wagowe: BMI>40 lub>35 z co najmniej jedną chorobą towarzyszącą zależną od otyłości (po półrocznym okresie nieskutecznego leczenia farmakologicznego np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze). Kandydaci do operacji bariatycznej nie powinni mieć więcej niż 60 lat. Powinni być dobrze poinformowani o istocie swojej choroby i planowanym leczeniu.
Trzeba wiedzieć, że niebezpieczeństwo samego zabiegu jak i znieczulenia u osób otyłych jest podwyższone wielokrotnie niż u osób w pełni zdrowych. Powikłania zabiegowe i pozabiegowe oceniane są nawet do 5%. Jest wiele typów leczenia bariatrycznego przez zmniejszenie żołądka i w zależności od typu występują różne powikłania. Proszę o podanie konkretnego sposobu leczenia, a wyjaśnię konkretnie ewentualne powikłania.