Kwas foliowy

Mam 28 lat i oboje z mężem staramy się o dziecko. W październiku 2009 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Od tamtej pory miesiączka wystąpiła u mnie tylko raz, czyli mam nieregularne miesiączki. Również od tamtej pory zażywam kwas foliowy.
Czy mam kontynuować zażywanie kwasu foliowego mimo tego, że nie jestem jeszcze w ciąży i mam nieregularne miesiączki? Czy zażywanie kwasu foliowego nie szkodzi mojemu organizmowi?

Proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Kwas foliowy jest związkiem zaliczanym do grupy witamin. Należy do tych witamin, których zażywanie w dawkach profilaktycznych nie grozi żadnymi złymi skutkami dla organizmu, a ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój płodu i co za tym idzie dziecka.
Zażywanie kwasu foliowego w czasie okołoprokreacyjnym i w początkowych miesiącach ciąży jest zalecane ze względu na profilaktykę zaburzeń układu nerwowego tj. wady cewy nerwowej, przepukliny rdzeniowe i inne. Ma udowodnione działanie. I w związku z brakiem działań niepożądanych zalecam dalsze jego przyjmowanie.

Polecam lekturę artykułów o kwasie foliowym i o diecie dla poprawy płodności.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.