Łagodne komórki pęcherzykowe w biopsji tarczycy

BARDZO PROSZĘ POWIEDZIEĆ MI, CO OZNACZA WYNIK BIOPSJI, MÓWIĄCY, ŻE W GUZIE ZNAJDUJĄ SIĘ ŁAGODNE KOMÓRKI PĘCHERZYKOWE I KOLOD. ZANIM MIAŁAM BIOPSJĘ, MIAŁAM ROBIONE USG. MAM 3 GUZKI I JEDEN DUŻY 19X23X32 MM (TEN NAKŁÓWANO PODCZAS BIOPSJI). W GUZKACH SĄ LICZNE ZWAPNIENIA, A W TYM DUŻYM JEST TYCH ZWAPNIEŃ NAJWIĘCEJ. W USG PISAŁO TEŻ, ŻE GUZKI TE SĄ KRYPOECHOGENICZNE. CO OZNACZA TO SFORMUŁOWANIE, WYNIK USG I WYNIK BIOPSJI? CO MAM ROBIĆ, CZY WYCIĄC TE GUZKI, CZY CZEKAĆ? CZY TE GUZKI TO RAK? BARDZO PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Taki wynik biopsji jest charakterystyczny dla niezłośliwych zmian guzkowych w taczycy. Jednak jest jeden rzadki nowotwór (rak pęcherzykowy tarczycy), który daje taki sam wynik biopsji. Zdecydowana większość osób z takim wynikiem (prawdopodobnie również Pani) ma jedynie zmianę łagodną. Proszę się nie denerwować i spokojnie poczekać na wyizytę u lekarza. Jeśli guzki Pani przeszkadzają lub są hormonalnie czynne, będzie trzeba je wyciąć - nie jest to bardzo pilna operacja, może być przeprowadzona np. za rok (zakładając, że zmiana jest łagodna).