Łagodzenie bólu przy rośnięciu zęba mądrości

Witam, nazywam się Elżbieta i mam 27 lat. od jakiegoś czasu mam straszy problem z zęmbem który rośnie – to jest  ósemka . Trwa to dosyć długo bo ten ząb rośnie i przestaje. Jak rośnie to strasznie mnie boli, mam spuchnięte całe dziąsło i ból promieniuje na inne dolne zęby. Mam problem z jedzeniem bo dziaslo w okolice zeba jest bardzo bolące.Czy mimo tego, że jeszcze ząb nie wyrósł (jest ciągle przykryty pod dziąsłem) można go już usunąć?  Cy mogę to zrobić u stomatologa czy  będę musiala  to robic chirurgicznie A także czy są jakieś metody łagodzenia bólu? Bardzo proszę o jakas rade. Pozdrawiam.

Można taką 8 usunąć

Dzień dobry,
Wyrzynanie się ósemek bywa bolesne, często towarzyszy temu zaczerwienienie I opuchnięcie dziąsła. Na chwilę pomogą środki przeciwbólowe, ale nie można ich brać zbyt długo. W przypadku bólu najlepiej zgłosić się do lekarza stomatologa.
Nasze zęby ustawione są w łuku, w wyrostku kostnym, który ma kształt podkowy i pewną określoną grubość i długość. Zdarza się, że dla zębów mądrości, które wychodzą ostatnie w kolejności, braknie miejsca. W związku z tym, gdy odczuwamy pierwsze bolesne sygnały ze strony wyrzynających się ósemek, najlepiej zgłosić się do stomatologa. Lekarz, po dokładnej diagnostyce przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, sprawdzi, czy dla tych zębów jest dostatecznie dużo miejsca I jakie powinno być dalsze postępowanie. Jeśli miejsca w łuku wystarczy - ósemki warto zostawić.
Jeśli jednak miejsca brakuje, należy usunąć dający się we znaki ząb mądrości. Można to zrobić nawet wtedy, gdy ząb nie jest jeszcze widoczny, zabieg powinien być wykonany przez chirurga szczękowego, ale może to zrobić również lekarz stomatologii, który ma doświadczenie w zabiegach chirurgicznych.

Warto pamiętać, że nawet jeżeli w kości jest miejsce na nowy ząb, jego pojawienie się w całej okazałości może być utrudnione. Ząb po przebiciu blaszki kostnej musi jeszcze przedostać się przez dziąsło. Bardzo często wychodzi tylko przednia część korony, gdy tymczasem na tylnej części leży jeszcze gruba warstwa śluzówki. Powstaje wtedy kieszeń, w której zbierają się resztki jedzenia, będące przyczyną ropnych zapaleń. Jednocześnie górne zęby nagryzają i dodatkowo ranią opuchnięte dziąsło. W przypadku tak utrudnionego wyrzynania się ósemki lekarz stomatolog może pomóc usuwając nadmiar dziąsła. Najczęściej po stworzeniu odpowiednich warunków do czyszczenia tej okolicy i skutecznego uwalniania jej od osadów, dolegliwości znikają. Pozdrawiam Urszula Jarosz, Varsovia Dental.