Laparoskopia - jak wyglądają procedury dopuszczenia do tego zabiegu?

Dzień dobry! Mam 20 lat i ważę 120 kg przy wzroście 170 cm. Chciałabym się podać laparoskopii żołądka. Nie wiem tylko, jak wyglądają procedury dopuszczenia do takiego zabiegu, gdzie powinnam się udać na początek? Czy NFZ refunduje takie zabiegi? Czy jest jakaś klinika w trójmieście, która je wykonuje?

20 LAT ponad rok temu

Witam,

nie bardzo rozumiem pytanie. Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, podczas którego można zdiagnozować urazy brzucha, pobrać wycinek, np. wątroby (biopsja) do dalszych badań itd. Skoro pytanie zostało zadane na forum o odchudzaniu i podaje Pani swoją masę ciała, zaszła chyba pomyłka w nazwie. Jeśli nie i faktycznie chodzi o laparoskopię, to gdyby była ona konieczna, skierowanie z pewnością wydałby lekarz podejrzewający jakąś chorobę.

Jeśli miała Pani na myśli operacje bariatryczne, czyli chirurgiczne leczenie otyłości, to proszę zapoznać się z artykułem: http://portal.abczdrowie.pl/chirurgia-bariatryczna-skuteczna-u-60-pacjentow. Dodam, że wg danych dotyczących masy ciała i wzrostu kwalifikuje się Pani do tego typu operacji.

W Polsce coraz więcej przypadków chirurgicznego leczenia otyłości jest refundowanych przez NFZ, jednak trzeba się liczyć z dość długą drogą do jej uzyskania, takie operacje bowiem są drogie. Na pewno potrzebne będzie skierowanie od lekarza POZ, historia walki z otyłością oraz dodatkowych chorób wiążących się z nadmiarem masy ciała (cukrzyca, problemy z sercem, bezdech nocny, itp.), wszystko to zamieszcza się w piśmie o zgodę na refundację do NFZ.

Radziłabym poszukać w internecie konkretnych historii osób, które poddały się zabiegowi, tam dowie się Pani szczegółów. Przed operacją zostałaby Pani również wyedukowana dietetycznie (gdyż wbrew pozorom po zabiegu należy pilnować diety i wielu zaleceń) oraz poproszono by Panią o kontakt z psychologiem (dla sprawdzenia motywacji itp.).

Zabiegi refundowane przeprowadzane są w kilku zaledwie szpitalach w Polsce, w Trójmieście była to dotychczas Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej (Gdańsk). Jednak z tego co wiem, nie trzeba być operowanym w swoim województwie.

Radziłabym udać się do wspomnianej kliniki, dowiedzieć się czy przeprowadzają tego typu operacje i porozmawiać z lekarzem, z pewnością doradzi jakie należy przedsięwziąć kroki.

Życzę powodzenia!