Laparoskopowa operacja ruchomej nerki a ból nerki

miesiąc temu miałam laparoskopowo przyszywaną nerkę, była ruchoma. Ile rozpuszczają się szwy wewnętrzne i czy możliwe, że nerka nie zdążyła przyrosnąć? Zaczęłam odczuwać jej lekkie pobolewanie, takie jak przed operacją. Czy dieta wegańska- bez białka odzwierzęcego, bogata w białko roślinne może utrudniać gojenie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, dobrze zbilansowana dieta wegańska nie powinna utrudniać gojenia. O ile dolegliwości bólowe mogą mieć podobny charakter, niż przed operacją, to ich przyczyna może być zupełnie inna, dlatego w tej sytuacji sugerowałbym kontakt z lekarzem (najlepiej chirurgiem poprzez Poradnię Chirurgiczną w ośrodku, gdzie zabieg był wykonany) i wykluczenie opóźnionego gojenia, infekcji oraz skontrolowanie efektów operacji.

Witam, szwy mocujące nerkę przy operacji nefropeksji są szwami albo niewchłanialnymi albo wchłaniającymi sie bardzo długo, tak więc nie ma obawy przed ich "puszczeniem". Oczywiście nie można gwarantować, że nerka nie "opadnie" z innej przyczyny, ale jest to prawie niemożliwe. Można wykonać USG w pozycji leżącej i na stojąco i ocenić to. Dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać około 6 tygodni. Niekiedy dłużej jeśli został podrażniony nerw międzyżebrowy w czasie zabiegu. To są rozważania i wątpliwości, które najlepiej rozproszyć w czasie rozmowy z operatorem. Pozdrawiam RH