Laparoskopowe usunięcie guzów na tarczycy

Witam, czy jest mozliwosc laparoskopowo usunac guzy na tarczycy? Jesli tak jakich one musza byc rozmiarow? Dodam, ze mam na prawym placie w gornym segmencie guzek o sr. 10,4mm,srodkowym o sr. 9,4mm a w dolnym guz o wym.15x11.W placie lewym guz 26x11mm.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Operacji tego typu nie przeprowadza się laparoskopowo. Niemniej jednak blizna po operacji na gruczole tarczowym zwykle jest minimalna.

Guzków tarczycy nie usuwa się laparoskopową, lecz przy wolu wieloguzkowym ze zmianami w obu płatach tarczycy wykonuje się zabieg wycięcia gruczołu tarczowego, zaś przy zmianach w 1 płaćcie zabieg wycięcia płata tarczycy, gdyź guzki często odrastają w innych miejscach. Przy zmianach drobnoguzkowych, nie mających tendencji do powiększania się czasami przyjmuje się postawę wyczekującą i powtarza się co pewien czas USG tarczycy i biopsję.