Leczenie dziewczynki z ostrą białaczką limfoblastyczną

Witam! Dziewczynka 13 lat, ostra białaczka limfoblastyczna (wcześnie wykryta ok. 4 tyg. od jej rozwoju w organizmie). Na początku miała 100 % komórek rakowych w szpiku i 4 % komórek rakowych krwi. Po 1 etapie chemioterapii wyniki okazały się "pocieszające" tzn. stwierdzono po pobraniu próbki z biodra, iż szpik jest "pusty" (nie zawiera komórek nowotworowych), jednak wczoraj dostała ataku drgawek, duszności oraz częściowo utraciła świadomość i pamięć. W dniu dzisiejszym miała robiony rezonans magnetyczny i stwierdzono, iż białaczka zaatakowała mózg. Proszę o informacje dot. ewentualnego dalszego sposobu jej leczenia oraz rokowań w takich przypadkach. Na chwile obecna poprawia sie cokolwiek jej stan tzn. ma lepszą świadomość i pamięć (choć jeszcze nie dobrą). Przebywa obecnie na OIOM-ie w szpitalu na odzz. hematologii. Pozdrawiam, Andrzej L.

Witam serdecznie! W przebiegu ostrej białaczki limfoblastycznej u dość istotnego odsetka pacjentów może dojść do zajęcia centralnego układu nerwowego przez komórki białaczkowe. Leczenie obejmuje podawanie leków chemioterapeutycznych, które maja zdolność penetrowania do centralnego układu nerwowego z krwi, leki te zresztą stanowią element kolejnych etapów leczenia. Oprócz leków dożylnych, stosuje się leki podawane bezpośrednio do kanału kręgowego (przy pomocy punkcji lędźwiowej). Zazwyczaj, zajęcie centralnego układu nerwowego stanowi wskazanie do rozważenia w leczeniu przeszczepienia szpiku. Ostra białaczka limfoblastyczna jest chorobą o wielu obliczach. Wskaźniki wyleczeń u dzieci sięgają 80-90%, niemniej przebieg choroby może być trudno przewidywalny. Zazwyczaj udaje sie opanować problem nacieku mózgu przez komórki białaczkowe, dzięki intensywnemu leczeniu. Z tego co Pan pisze, dziewczynka dostaje z pewnością pełne i optymalne leczenie w ramach oddziału hematologii. pozostaje mieć nadzieję, że leczenie przyniesie efekt. Pozdrawiam