Leczenie psychologiczne i psychiatryczne depresji

Witam,niewątpliwie mam depresję.Wiem o tym,że potrzebuję pomocy od 3 lat. Postanowiłam zwrócić się do specjalisty,ponieważ sama jednak sobie nie poradzę. Jest to dla mnie ogromny krok,proszę zrozumieć. Zastanawiam się jednak czy powinnam odwiedzić psychiatrę (obawiam się psychotropowych leków) czy psychologa (czy to wystarczy). Jak to jest z psycholog vs.psychiatra? naprawdę boję się wizyty,pragnę trafić na mądrego lekarza,który nie przepisze z automatu pierwszej lepszej tabletki.Jak to ogarnąć?

Witam,
zwykle w depresji w pierwszej kolejności radzę wizyte u psychiatry, z tego względu, ze w stanie chrobowym, mamy do czynienia z zaburzonym neuroprzekaźnictwem mozgowym. W chorobie, pewne substancje w mózgu są w niewystarczjącym stopniu produkowane/wychwytywane i wówczas stosuje się leki, także po to, zeby sytuacja się nie pogarszała oraz żeby przywrócić ją do stanu wyjściowego. Badania naukowe pokazuja nam, ze depresja może miec wpływ nawet na zmiany w strukturach mózgowych, stad waga leczenia farmakologicznego, ktorego zadaniem jest do tego nie dopuszczac i w razie potrzeby odwracac pewne zmiany. Leczenie farmakologiczne trwa okreslony czas, leki stosowane w depresji, są wprowadzane w sytuacji już nieco zmienionego obrazu funkcjonalnego mozgu ich zadaniem jest raczej przywrócenie stanu optymalnego i raczej nie ma powodu się ich obawiać, nie uzależniają a ich skutki uboczne przy odpowiednim dobraniu nie są uciażliwe. Leki w leczeniu depresji także pomagają w powrocie do normalnego funkcjonowania i pomocne bywają także dla prowadzenia psychoterapii. Nie będą to raczej leki otumaniajacę, jak moga sie kojarzyć. Ale szczegołowo na te pytania odpowie Pani lekarz. Z kolei psychoterapia ma także ogromne znaczenie w leczeniu, ale także, co być może nawet istotniejsze, w zapobieganiu nawrotom, poniewaz depresja ma niestety dośc dużą tendencje do nawrotów. Najlepszym zatem wyjściem jest leczenie połączone farmakoterapia z psychoterapią. W tej sytuacji poleciłabym Pani konsultację ośrodku w którym pracuje zespół złożony z psychologów i lekarzy, proszę spróbowac udac się do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Witam Panią, proponuję najpierw zgłosić się do psychoterapeuty. Można na podstawie rozmowy określić, w jakim jest Pani stanie i podjąć decyzję co do dalszego leczenia. Można uporać się z zaburzeniami depresyjnymi za pomocą psychoterapii, czasem konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Jeśli oczekuje Pani od psychiatry dłuższej rozmowy należałoby poszukać lekarza po szkoleniu psychoterapeutycznym lub z certyfikatem psychoterapeuty. Pozdrawiam

Psycholog zajmuje się przede wszystkim psychoterapią, nie jest lekarzem, więc nie może przepisać leków. W leczeniu depresji leki są jednak bardzo pomocne- pomagają "wystartować", poczuć się na tyle stabilnie i bezpiecznie, żeby móc zacząć nad sobą pracować. Co oznacza, że nie zawsze są potrzebne, czasem wystarczy intensywna psychoterapia.
Ogólnie psycholog i psychiatra powinni stanowić współpracujący zespół na rzecz pacjenta.
Jeśli Pani pyta do którego specjalisty- radzę psychologa-psychoterpauty. Psychoterapia potrzebna jest na pewno, a jeśli psycholog/psychoterapeuta w trakcie diagnostyki i wywiadu zauważy potrzebę konsultacji lekarskiej ( co w przypadku depresji jest wysoce prawdopodobne) doradzi Pani specjalistę.
Antydepresyjne leki psychotropowe nie są lekami uzależniającymi. Często bardzo pomagają, ale nie zawsze są konieczne. Zawsze też może Pani powiedzieć lekarzowi o swoich obawach i wątpliwościach. Zadać wszystkie nurtujące Panią pytania. Podobnie psychologowi.