Leczenie refluksu a podejrzenie ciąży

Witam, niedawno do Państwa pisałam. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Mam 34 lata. Staram się od pół roku o dziecko. Miałam bóle nadbrzusza i wykonano mi panendoskopię: Przełyk w górnej części w normie. W dolnej części błona śluzowa bardzo przekrwiona. Nieregularna linia Z zatarta. Wpust niewydolny, wpukla się fałd błony śluzowej żołądka z zarzucaniem treści płynnej do przełyku, objaw dzwonu. W żołądku błona prawidłowa. W inwersji okolica podwpustowa przekrwiona, dno żołądka bez zmian. Test Clo Hp ujemny. Boję się, co by było, gdybym była w ciąży. Biorę pantoprazolum i debridat, bo miałam zaparcia. Nie mogę jeszcze wykonać testu, bo jest za wcześnie. Czy jest szansa, żeby się z tego wyleczyć i mieć jeszcze dziecko? A co robić, jeśli jestem? Czy to zaszkodzi dziecku? Nie biorę witamin, bo boję się, że coś będzie nie tak. Proszę o pomoc i wyjaśnienie mi tego, o co się martwię.

Witam serdecznie!

Nieszczelność wpustu wiąże się z zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Cofająca się treść żołądkowa jest kwaśna, co prowadzi do podrażnienia błony śluzowej przełyku i powstawania objawów.
Podstawą leczenia choroby jest zmiana nawyków żywieniowych- nie przyjmowanie posiłków przed snem, spożywanie częstych ale małych porcji, unikanie pokarmów ciężkostrawnych, kwaśnych, ostrych, mocno przyprawionych. Po posiłku nie należy odpoczywać w pozycji siedzącej.Pomocne może być również podniesienie pozycji ciała w nocy (na przykład poprzez podniesienie przednich nóżek w łóżku, lub spanie na wyższej poduszce). Stosowane są również leki. W niektórych wypadkach wskazane jest również leczenie operacyjne.
Jeżeli chodzi o ciążę, to w jej przebiegu często dochodzi do nasilenia objawów refluksu. Stosowane powszechnie leki nie są raczej wskazane do stosowania w ciąży czy podczas karmienia piersią. Najlepiej skonsultować planowaną ciążę z prowadzącym gastrologiem.
Natomiast jeżeli obecnie przypuszcza Pani, że może być w ciąży, to bezpieczniej dla dziecka będzie leki, do czasu wyjaśnienia, odstawić.

Pozdrawiam