Leczenie w raku piersi - jakie badania, kiedy markery?

Witam serdecznie,

mam kilka pytań. Mam 30 lat, jestem po mastektomii, moje wyniki z badań wykazują raka przewodowego inwazyjnego, guz miał niecałe 5 cm przed operacją, dostałam 3 cykle chemii czerwonej, guz po operacji miał 8 mm. Węzły chłonne zajęte 13/25 bez przekroczenia torebki włóknistej. Hormonozależny od estrogenów <1%, niestety mam her2 (3+++). Jestem po konsultacji lekarskiej i bardzo długie leczenie przede mną, mianowicie jeszcze 3 cykle chemii czerwonej, potem 12 cykli co tydzień paklitakselu, potem naświetlanie 5 tygodni i przez ok. rok herceptyna. Złośliwość nowotworu G2. Jeszcze badania wykazały zatory z komórek nowotworowych w świetle naczyń krwionośnych.

Proszę mi odpowiedzieć na pytania: 1. Czy długośc leczenia ma wpływ na rokowania? 2. W jakim celu podaje się po chemii czewonej jeszcze paklitaksel? 3. Kiedy powinno się zrobic badanie markerów nowotworowych (nie miałam do tej pory robionych, oprócz hcg, co w tym przypadku nie było wskaźnikiem, bo mój wynik to 0,1) 4. Skąd wiadomo, że nie mam już przerzutów, skoro nowotwory z nadekspresją HER2 są bardziej agresywne? 5. Czy to prawda, że kobiety przed 35. rokiem życia są w grupie o gorszym rokowaniu? 6. Czy juz nigdy nie będę mogła mieć dzieci? 7. Na razie jeszcze miesiączkuję, ale nie wiem czy po takiej ilości chemii będę mieć menopauzę czy miesiączki mi powrócą? 8. Czy to prawda, że im więcej węzłów zajętych tym gorsze rokowanie? Lekarz stwierdził, że nowotwora wyciął w całości czyli węzły i pierś z guzem, ale czy to jest dobra wiadomość?

Pozdrawiam, Beata

Pytanie zadane 28-07-2010r. o 19:45
lek. Agnieszka Barchnicka porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka

specjalista chorób wewnętrznych.

Porada eksperta

Witam serdecznie.

Odpowiadam na Pani pytania:

1. Rokowanie w raku piersi nie jest zależne od długości zastosowanego leczenia, ale od paramatrów związanych z chorobą - czyli podtypu histopatologicznego, receptorów hormonalnych, HER-2, stopnia złośliwości oraz stopnia zaawansowania nowotworu (więcej na ten temat w dziale "Warto wiedzieć").

2. Wybór chemioterapii uzależnione jest od wyjściowych parametrów choroby (czyli jak wyżej) i ustalane indywidualnie przez onkologa. Istnieją schematy leczenia, ale wybór ich zestawienia jest elastyczny i zależny od choroby. Stąd zapewne zalecenie onkologa dotyczące zastosowania paklitakselu.

3. Badania markerów nowotworowych w raku piersi mało się sprawdzają. Jeżeli markery są podwyższone na początku leczenia (np. Ca 15.3) to zmiany ich poziomu mogą korelować ze skutecznością leczenia lub przewidywać nawrót. Jest to możliwe jednak zaledwie u 1/4 pacjentek z rakiem piersi. U kobiet, u których wyjściowo markery są ujemne, oznaczanie w późniejszym etapie nie ma większego sensu.

4. To prawda, że nowotwory HER-2 są bardziej agresywne niż nowotwory HER-2 ujemne. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna mieć wykonane badania takie jak RTG klatki piersiowej oraz USG/TK jamy brzusznej (rak piersi najczęściej przerzutuje do płuc i wątroby oraz do kości, ale wtedy są objawy takie jak ból lub złamania kości).

5. Niestety faktycznie nowotwory u kobiet poniżej 35. roku życia cechują się większą agresywnością. Niemniej jednak kobiety w tym wieku są silniejsze, nie są obciążone chorobami dodatkowymi tak jak w starszym wieku i mimo tego, przeżywalność w tej grupie i szansa na wyleczenie relatywnie wydaje się większa).

6. Szansa na powrót miesiączki po zakończeniu chemioterapii wynosi od 20-50%, w zależności od zastosowanego leczenia. Chemioterapia niestety uszkadza komórki rozrodcze. To czy miesiączka powróci to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli płodność będzie zachowowana, po 2-3 latach po zakończeniu leczenia i dobrych wynikach można starać się o zajście w ciążę.

7. Zajęcie węzłów chłonnych wiąże się z większym zaawansowaniem choroby, a im więcej węzłów zajętych, tym znak, że rak się bardziej rozprzestrzenił w kierunku pachy. Najważniejsze jednak, że guz wraz z węzłami zostały wycięte.

Życzę dużo siły do walki z choroba i wiary, ze będzie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Jakie leczenie po operacji odjęcia piersi?

Witam! Proszę o pomoc w odczytaniu biobsji mojej teściowej - lekarz powiedział jej, że to rak...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Czy naświetlania wystarczą?

W ubiegłym roku stwierdzili u mnie raka piersi. Miałam 3 operacje -pierś została utrzymana,...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Co stosować na dużą zmianę?

Jestem pielęgniarką hospicyjną. Mam pacjentkę z rakiem piersi nieoperacyjnym, czeka na naświetlania....

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Czy konieczne będzie ponowne usunięcie guza?

Carcinoma eccrinale cylindromatoid - czy jest to rodzaj nowotworu złośliwego, czy konieczne...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy konieczne jest usunięcie macicy?

Piszę, aby zapytać o zdanie. Wykryto nowotwór hormonowrażliwy piersi i została wykonana...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Jaką podjąć decyzję?

Witam! Moja mama w wieku 76 lat miała zdiagnozowany nowotwór piersi. Wykonano zabieg...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Jakie badania wykonać przed wycięciem guzka?

Dzień dobry, Mam pytanie, jakie ja, osoba 24-letnia, muszę wykonać badania przed zabiegiem...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij