Leczenie w raku piersi - jakie badania, kiedy markery?

Witam serdecznie,

mam kilka pytań. Mam 30 lat, jestem po mastektomii, moje wyniki z badań wykazują raka przewodowego inwazyjnego, guz miał niecałe 5 cm przed operacją, dostałam 3 cykle chemii czerwonej, guz po operacji miał 8 mm. Węzły chłonne zajęte 13/25 bez przekroczenia torebki włóknistej. Hormonozależny od estrogenów <1%, niestety mam her2 (3+++). Jestem po konsultacji lekarskiej i bardzo długie leczenie przede mną, mianowicie jeszcze 3 cykle chemii czerwonej, potem 12 cykli co tydzień paklitakselu, potem naświetlanie 5 tygodni i przez ok. rok herceptyna. Złośliwość nowotworu G2. Jeszcze badania wykazały zatory z komórek nowotworowych w świetle naczyń krwionośnych.

Proszę mi odpowiedzieć na pytania: 1. Czy długośc leczenia ma wpływ na rokowania? 2. W jakim celu podaje się po chemii czewonej jeszcze paklitaksel? 3. Kiedy powinno się zrobic badanie markerów nowotworowych (nie miałam do tej pory robionych, oprócz hcg, co w tym przypadku nie było wskaźnikiem, bo mój wynik to 0,1) 4. Skąd wiadomo, że nie mam już przerzutów, skoro nowotwory z nadekspresją HER2 są bardziej agresywne? 5. Czy to prawda, że kobiety przed 35. rokiem życia są w grupie o gorszym rokowaniu? 6. Czy juz nigdy nie będę mogła mieć dzieci? 7. Na razie jeszcze miesiączkuję, ale nie wiem czy po takiej ilości chemii będę mieć menopauzę czy miesiączki mi powrócą? 8. Czy to prawda, że im więcej węzłów zajętych tym gorsze rokowanie? Lekarz stwierdził, że nowotwora wyciął w całości czyli węzły i pierś z guzem, ale czy to jest dobra wiadomość?

Pozdrawiam, Beata

Witam serdecznie.

Odpowiadam na Pani pytania:

1. Rokowanie w raku piersi nie jest zależne od długości zastosowanego leczenia, ale od paramatrów związanych z chorobą - czyli podtypu histopatologicznego, receptorów hormonalnych, HER-2, stopnia złośliwości oraz stopnia zaawansowania nowotworu (więcej na ten temat w dziale "Warto wiedzieć").

2. Wybór chemioterapii uzależnione jest od wyjściowych parametrów choroby (czyli jak wyżej) i ustalane indywidualnie przez onkologa. Istnieją schematy leczenia, ale wybór ich zestawienia jest elastyczny i zależny od choroby. Stąd zapewne zalecenie onkologa dotyczące zastosowania paklitakselu.

3. Badania markerów nowotworowych w raku piersi mało się sprawdzają. Jeżeli markery są podwyższone na początku leczenia (np. Ca 15.3) to zmiany ich poziomu mogą korelować ze skutecznością leczenia lub przewidywać nawrót. Jest to możliwe jednak zaledwie u 1/4 pacjentek z rakiem piersi. U kobiet, u których wyjściowo markery są ujemne, oznaczanie w późniejszym etapie nie ma większego sensu.

4. To prawda, że nowotwory HER-2 są bardziej agresywne niż nowotwory HER-2 ujemne. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna mieć wykonane badania takie jak RTG klatki piersiowej oraz USG/TK jamy brzusznej (rak piersi najczęściej przerzutuje do płuc i wątroby oraz do kości, ale wtedy są objawy takie jak ból lub złamania kości).

5. Niestety faktycznie nowotwory u kobiet poniżej 35. roku życia cechują się większą agresywnością. Niemniej jednak kobiety w tym wieku są silniejsze, nie są obciążone chorobami dodatkowymi tak jak w starszym wieku i mimo tego, przeżywalność w tej grupie i szansa na wyleczenie relatywnie wydaje się większa).

6. Szansa na powrót miesiączki po zakończeniu chemioterapii wynosi od 20-50%, w zależności od zastosowanego leczenia. Chemioterapia niestety uszkadza komórki rozrodcze. To czy miesiączka powróci to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli płodność będzie zachowowana, po 2-3 latach po zakończeniu leczenia i dobrych wynikach można starać się o zajście w ciążę.

7. Zajęcie węzłów chłonnych wiąże się z większym zaawansowaniem choroby, a im więcej węzłów zajętych, tym znak, że rak się bardziej rozprzestrzenił w kierunku pachy. Najważniejsze jednak, że guz wraz z węzłami zostały wycięte.

Życzę dużo siły do walki z choroba i wiary, ze będzie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie