Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego

Witam mam zapalenie nerwu wzrokowego od prawie 3 lat dopiero 2 lata puzniej zacząlem leczyc po uderzeniu siatkówke plamke żółtą i twardówke ,dostalem 3 zastrzyki w oko poczucie światla barwy nawet pod kątem zeza bylem badany i juz niemam mam pytanie teraz leci 10 miesiąc tej choroby od kąd zaczynam leczyć ile to może trwać i czy wogole jest to wyleczalne? 3 zastrzyki tylko dostalem depo medrol
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

W leczeniu ostrej fazy pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego stosuje się duże dawki kortykosteroidów podawanych dożylnie. Najczęściej podaje się metyloprednizolon w dawce 1 g na dobę przez 3–5 dni, a następnie doustnie prednizolon (1 mg/kg masy ciała na dobę) przez 11 dni. Błędem jest stosowanie wyłącznie kortykosteroidów doustnych, które nie przyspieszają cofania się objawów, natomiast mogą zwiększać ryzyko nawrotów zapalenia nerwu wzrokowego.
W przypadkach, gdy upośledzenie ostrości wzroku jest niewielkie, można nie stosować żadnego leczenia, a jedynie obserwować pacjenta, gdyż zmiany mają tendencję do samoistnego ustępowania.
Ostatnio uważa się, że wczesne włączenie leczenia interferonem ß-1 (IFN-ß1), już w czasie pierwszego epizodu zapalenia pozagałkowego nerwu wzrokowego, może znacznie ograniczyć rozwój objawów stwardnienia rozsianego w przyszłości. Leczenie takie trwa około 2 lat, ale nie jest jak na razie często stosowane.