Lek od lekarza rodzinnego - czy mam zażywać?

Mam 37 lat. Po ponad półtoramiesięcznym okresie bycia "nie sobą", zdecydowałam się na wizytę u lekarza. Ponieważ u psychiatry pierwszy wolny termin przypada na późny listopad, a ja nie chcę się już męczyć, postanowiłam zgłosić się do lekarza rodzinnego. Objawy, które mam - zdaniem tego lekarza - wskazują na depresję. Zalecił mi wizytę u psychiatry, ale jednocześnie wypisał receptę na lek, który kazał przyjmować na noc, jedną tabletkę dziennie (50 mg), do czasu, aż lekarz psychiatra ustawi mi być może nowy lek. Nie czuję się najlepiej po tym lekarstwie (skutki uboczne...), ale proszę o udzielenie odpowiedzi, czy faktycznie, skoro to mi przepisał lekarz rodzinny, to powinnam brać ten lek do czasu wizyty u psychiatry? Andżelika.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

w krajach Europy Zachodniej oraz USA normalną praktyką jest, iż lekarze rodzinni przepisują leki przeciwdepresyjne do czasu ustalenia wizyty u psychiatry. Czasem wręcz taka wizyta nie jest konieczna.

Nie wiem, jak długo przyjmuje Pani ten lek, jednakże na początku kuracji objawy niepożądane, o ile w ogóle występują, są najbardziej nasilone. Z czasem wyciszają się, wycofują, aż w końcu ustępują. Jeśli objawy są jednak znacznie nasilone lub ich występowanie przedłuża się w czasie, proszę ponownie skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie