Lęk przed zachorowaniem na raka

Mój problem trwa od ok 13lat. Panicznie boję się że mam raka. Objawia się to fazowo - np zaboli mnie głowa - 2 tygodnie myślę że mam guz mózgu, wyjdzie mi krostka na piersi - powtórka z rozrywki tylko że tym razem pt rak piersi. Tym sposobem przerobiłam już chyba wszystkie możliwe rodzaje choroby. Ponadto mój lęk potęguje dodatkowo to iż panicznie boje się poddać badaniom, wiem że najlepiej byłoby iść prywatnie na kompleksowe badania ... ale niestety jestem zbyt słaba psychicznie. Proszę o radę

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, ale podejrzewam, że cierpi Pani na nozofobię, czyli chorobliwy lęk przed zachorowaniem, a dokładniej na kancerofobię, czyli irracjonalny lęk przed zachorowaniem na chorobę nowotworową. Jeżeli w Pani rodzinie są/były przypadki osób chorujących na raka, o tyle Pani lęk mógłby być w pewnym sensie uzasadniony. Jeżeli jednak po każdym najdrobniejszym strzyknięciu, wyprysku itp. zaczyna wpadać Pani w panikę, że to objaw choroby nowotworowej, to ewidentnie jest problem natury emocjonalnej. Uważam, że powinna się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą i porozmawiać z nim o swoich obawach i lękach. Lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego z Panią będzie mógł postawić rzetelną diagnozę i zaproponuje najlepsze leczenie (leki i/lub psychoterapię).

Pozdrawiam i życzę powodzenia!