Lek rozpuszczający skrzep po udarze niedokrwiennym

Witam. Mój ojciec doznał wczoraj udaru niedokrwiennego mózgu. W szpitalu był w ciągu pól godziny od zdarzenia. Dostal lek rozpuszczający skrzep. Nastąpila natychmiastowa poprawa a za godzinę znów mu się pogorszylo. Ma sparaliżowaną prawą stronę ciała. Mówi ale niewyraźnie. Dzisiaj miał robioną ponownie tomografię. Pani doktor powiedziała że wykazała udar dokonany.Ja czytałam że udar dokonany jest wtedy,gdy objawy nie ustępują po 3 tygodniach. czy ma szansę na powrót do sprawności?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Panie, na tak wczesnym etapie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Decydujące znaczenie ma rehabilitacja z personelem medycznym i ćwiczenia we własnym zakresie, a także zmiana trybu życia i stosowanie leczenia. Pozdrawiam.

Powrót do sprawności po udarze jest uzależniony od wielu czynników, przede wszystkim od rozległości i lokalizacji udaru, stopnia wystąpienia niedowładu i zaburzeń mowy, wieku pacjenta. Najlepiej w tej sprawie porozmawiać z lekarzem prowadzącym, a jeżeli są jakiekolwiek problemy z poruszaniem się czy mową to warto skonsultować się z fizjoterapeutą i neurologopedą (lub logopedą) i rozpocząć rehabilitację.