Neuroza i lęki

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące neurozy. Od pewnego czasu mam okropne lęki o to, że nagle mogę stać się inną osobą. Chodzi tu o umysł i wszystko co jest z nim związane. Nawet gdy sobie uświadamiam, że przecież jest to nie możliwe to, zdaje mi się, że już stałam się jakąś inną osobą (chodzi tu o konkretne osoby, które znam). Wiem, że to jest bardzo skomplikowane, ale myślę, że ktoś mnie zrozumie. Zaczęło robić się to uciążliwe, ponieważ przez to powtarzam czynności tylko po to, żeby robiąc jakąś czynność myśleć np. o mojej mamie, żeby w razie czego być nią. Albo też wymyśliłam sobie coś takiego, że mogę wciągać nosem (chodzi tu o to jak np. wciąga się jak ma katar) jakieś osoby, gdy będę w trakcie tej czynności myśleć o nich, głównie myślałam o mamie. Stało się to uciążliwe dla mnie i dla mojej rodziny. Proszę o jakieś wytłumaczenie lub naprowadzenie mnie na jakąś drogę, jak mogę sobie z tym poradzić. Czytałam trochę i doszłam do wniosku, że to może być neuroza. Czy moje objawy są zgodne z tymi, jakie daje właśnie neuroza? Jak wygląda leczenie neurozy? Przede wszystkim jednak chciałabym się dowiedzieć, jaka jest przyczyna mojego stanu i co powinnam w tej sytuacji zrobić.

Witam!

Problem, który Pani opisuje może być spowodowany rozwojem zaburzeń lękowych. Lęk przyjmuje różne postacie. Niekiedy ludzie odczuwają zmiany w swoim ciele lub umyśle. Pani opisuje, że obawia się stać się kimś innym, przejąć umysł drugiego człowieka. Takie zaburzenia można pomyślnie leczyć. Na początek potrzebna jest diagnoza problemu. Do tego wymagana jest bezpośrednia wizyta u specjalisty. Na początek polecam psychologa lub psychoterapeutę, który specjalizuje się w terapii zaburzeń lękowych. Lęk powstaje w psychice z różnych powodów. Warto wraz z terapeutą poszukać przyczyn obecnego stanu psychicznego i Pani samopoczucia. W trakcie terapii będzie Pani miała możliwość rozwiązywać problemy leżące u podstaw powstawania lęku, uczyć się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz co robić, kiedy objawy się nasilają. Samodzielnie może mieć Pani trudność z przezwyciężeniem niepokojących objawów. Dlatego zachęcam do kontaktu ze specjalistą.

Pozdrawiam