Leki na rwę kulszową

Dzien dobry mam 55 lat i nazywam się Teresa. Mam rwę kulszowa a lekarz pierwszego kontaktu nic mi nie przypisał. Wiem że to rwa bo kilkanaście lat temu ja miałam. Pochyliłam się i juz nie mogłam się podnieść. Bol jest nie do zniesienia, boli już 3 tydzień, a najbardziej w nocy. Nie śpię już 3 tydzień. W dzień nie mogę normalnie funkcjonować o siedzeniu nie ma mowy stać długo tez nie mogę i jestem po prostu już wykonczona.Jakie leki mam brać jak lekarz nic nie zapisał. Jak można w ogole wypuścić pacjenta bez pomocy. Proszę o jakies rady co ja mam zrobić aby ten bol mnie opuścił? Dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Rwa kulszowa jest to zespół objawów związany z uciskiem na newy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa L4/L5 oraz L5/S1. Najczęściej rwa kulszowa spowodowana jest wypadnięciem krążka międzykręgowego. Czasami, w rzadszych przypadkach, moze ona być spowodowana przyczynami zapalnymi, cukrzycą, nowotwormi czy stanami zapalnymi. Rwa kulszowa objawia się najczęściej bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pośladka. Pojawiają się przykurcze mięśni w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz skrzywienie kręgosłupa spowodowaneprzykurczami mięśni . Może wystąpić niedowład mięśni prostujących stopę i paluch (korzeń L5), opadanie stopy, czyli tzw. chód brodzący.

Leczenie rwy kulszowej w pierwszym etapie opiera się na rehabilitacji. Fizjoterapeuta pokaże ćwiczenia odciążające kręgosłup i zmniejszające ucisk na nerwy. Mówi Pani, że objawy występują najczęściej w nocy. Ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji w czasie snu oraz używanie wygodnego i twardego materacu. Fizjoterapeuta moze udzielić wartościowych wskazówek.

Poza tym objawy bólowe leczy się przy pomocy leków przeciwbólowych, najczęściej z grupy NLPZ. Są to np. Ibuprofen czy paracetamol. Leki te dostępne są w aptece bez recepty. Można też stosować Tramadol. W większości przypadków objawy rwy kulszowej mijają same po kilku dniach.

Jeśli objawy nie miną po okresie 6 tygodni, ulegną nasileniu lub pojawią się nowe ubytki neurologiczne, w takim przypadku wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna i ewentualny zabieg operacyjny. Przed tym jednak należy wykonać obraz kręgosłupa i ocenić możliwości przeprowadzenia zabiegu.

W Pani przypadku najważniejsza jest rehabilitacja i leczenie lekami z grupy NLPZ.