Lęki po porodzie a choroba afektywna dwubiegunowa

Czy jesli sie mislo kilka lekow po porodzie to moze to oznaczac chorobe afektywna dwubiegunowa, jesli innych objawow nie bylo poza lekiem. Czy z nerwica lekowa moze przejsc w chorobe afektywna dwubiegunowa? Jaka jest roznica? Bo wyczytalam ze osoby ktore maja leki sa bardziej narazonena wystapienie dwubiegunowosci, bardzo prosze o odpowiedz:)

Dzień dobry,
pragnę uspokoić Panią, że odczuwane przez Panią lęki w żaden sposób nie świadczą o występowaniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Choroba ta ma często podłoże genetyczne i wyraża się sezonowymi, wyraźnie odczuwanymi zmianami nastroju od euforycznego (poczucie siły, mocy, entuzjazmu i ogromnej energii) do całkowicie odmiennego stanu (przygnębienie, apatia, poczucie bezsensu działania). Lęki występujące po porodzie wiążą się najczęściej z ogromną zmianą w życiu, jaką jest przejęcie odpowiedzialności z a nowe życie. Dobrze byłoby, gdyby Pani przeanalizowała swoje życie, postarała się określić, jak w przeszłości reagowała Pani na różne sytuacje, czy była (jest) Pani osoba przebojową, radzącą sobie z problemami, czy miała Pani skłonność do wycofania, reakcji lękowych itp. Obecne lęki mogą mieć wiele przyczyn. Zależą od tego jak wiele wsparcia ma Pani ze strony bliskich, jaką ma Pani samoocenę i jak do tej pory radziła Pani sobie z problemami. Gdyby lęki się utrzymywały, lub dochodziło do natrętnych myśli i działań, trzeba zwrócić się po pomoc u specjalisty. Najpewniej jednak miną one same.
Pozdrawiam Krystyna Weigl-Albert

Witam Panią,
same lęki nie świadczą o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Nie sformułowałabym tego tak, że osoby, które mają lęki są sa bardziej narażone na wystąpienie dwubiegunowości. Istnieje zjawisko współwystępowania zaburzeń afektywnych oraz lękowych, ale nie jest to reguła. Istnieją takie przypadki, że choroba afektywna dwubiegunowa w swoim przebiegu może przypominać zaburzenia lękowe, co nie oznacza jednak, ze zaburzenia lękowe przechodzą w chorobe afektywną dwubiegunową. Zdecydowanie częściej chorobie afektywnej dwubiegunowej towarzyszą zamiennie obniżony lub podwyższony nastrój, drazliwość, w grę wchodza także inne kryteria oraz czas trwania. Jednakże w przypadku jakichkolwiek watpliwości proszę skontaktowac się ze specjalistą. Pisze Pani tylko o tym, że wystąpiło u Pani kilka lęków, ważne jest to jak silne były, jak uciązliwe, nie znam także Pani historii, ale jeśli jest to tylko kilka epizodow lęków, może wystarczy skontaktować się z psychologiem, być może nie jest to żadne poważne zabrzenie a po prostu reakcja na sytuację, ciąża, poród i pojawienie sie nowego członka rodziny to bardzo duże zmiany, wymagające adaptacji i jest to z cała pewnością okres pełen wyzwań ale bywa także obciążający. Prawdą jest oczywiście, że jest to czas w którym ryzyko wystąpienia pewnych zaburzeń psychicznych wzrasta, jednak pojedyncze lęki moga występować, warto w tym okresie skontaktowac się z psychologiem.

Wszystko zależy ile trwają objawy, jakie są oraz jakie były pierwsze i kolejne okoliczności pojawienia się. Tego Pani nie pisze, więc trudno mi powiedzieć jak dokładnie wygląda to w Pani przypadku.
Ważne jest także to, ze po porodzie nie tylko występuje tzw baby-blues związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, ale także ze zmianami psychologicznymi (w rodzinie, w obrazie siebie, w zmianie ról, obowiązków i priorytetów). Pytanie też jak długo Pani jest po porodzie?