Leki przeciwdepresyjne nie skutkują - czy są jakieś leki pobudzające?

Witam, mam na imię Magda, od dłuższego czasu cierpię na depresję. Brałam leki, takie przeciwdepresyjne z grupy ihhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, ale po nich jest tyko gorzej... Dlatego je odstawiłam. Nie mam na nic ochoty, ciągle czuję się taka otępiała, praktycznie nie wychodzę z domu, wszystko sprawia mi wielką trudność, chciałabym nabrać chęci do życia, zacząć działać. Obecnie mam 20 lat, nie uczę się, nie pracuję... Proszę o radę ;/ Może są jakieś leki bardziej pobudzające?

Pani Magdo!

Podstawową metodą leczenia depresji jest psychoterapia i stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Częstą przyczyną nieskuteczności leczenia jest stosowanie leków w zbyt małej dawce lub zbyt krótko. Obecnie dostępnych jest wiele leków przeciwdepresyjnych z różnych grup chemicznych, o różnych mechanizmach działania i właściwościach. Część działa aktywizująco, część - uspokajająco, bywa to również dość indywidualne.

W depresji z zahamowaniem zaleca się preparaty wenlafaksyny, reboksetyny i milnacipramu.

Przyjmowane przez Panią leki były do siebie podobne pod wzgledem mechanizmów działania, dlatego można podjąć próbę leczenia preparatem  o innym punkcie uchwytu. Ponadto warto rozważyć rozpoczęcie psychoterapii.

Należy się również zastanowić, czy depresja występuje w przebiegu choroby jedno- czy dwubiegunowej oraz wykluczyć choroby przypominające objawami depresję, jak np. niedoczynność tarczycy.

Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia