Leki rozrzedzające krew a wizyta u stomatologa

Jestem po zawale serca i wszczepieniu stentu do tętnicy wieńcowej 3 miesiące temu. Zażywam leki na rozrzedzenie krwi w tym Acard i Plavix. Mam umówioną wizytę u stomatologa na wyrwanie 2 zębów za tydzień.  Czy musze odstawić te leki?  I jeśli tak to kiedy?

ponad rok temu

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Lek taki jak Acard (Polocard, Bestpirin) chory po zawale serca i po zabiegu wszczepienia stentu powinien zażywać codziennie do końca życia i większość stomatologów przyzwyczaiła się już do wykonywania drobnych zabiegów stomatologicznych w czasie, gdy chory zażywa ten lek przewlekle. Natomiast stosowanie leku Plavix (Areplex, Zyllt, Clopidix), który dodatkowo „rozrzedza” krew, zależy między innymi od rodzaju stentu, jaki miał Pan wszczepiony. Proponuję pilny kontakt z kardiologiem w celu ustalenia, jak długo musi Pan zażywać jeszcze Plavix i czy może go Pan już odstawić. W zależności od rodzaju stentu, może to być między 1 a 12 miesięcy lub nawet dłużej. Na pewno nie wolno Panu odstawić leku samemu bez konsultacji lekarskiej.