Lekkie odwodnienie i obniżony poziom żelaza w badaniu krwi

Witam, jestem nastolatką, mam 15 lat. Od około 10 miesięcy mam typowe dla anemii objawy (m.in. zmęczenie, osłabienie, niska temp. ciała - 34.5-35, wypadające włosy, łamliwe paznokcie, nie mogę się na niczym skupić, nie mam humoru, znajomych denerwują moje ciągłe zmiany nastroju). Oprócz tego od mniej więcej miesiąca drga mi lewa powieka, łapią mnie skurcze w łydkach i stopach, mam krwawienia z nosa. Robiłam badania, morfologia była w normie, z wyjątkiem tego, że wykazała lekkie odwodnienie i obniżony poziom żelaza. Proszę o pomoc, bo nie wiem, co się ze mną dzieje. Pozdrawiam, Patrycja.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Obniżony poziom żelaza jest wskazaniem do jego uzupełnienia (tabletkami lub dietą). Pani objawy mogą wynikać z szeregu patologii, np. zaburzeń funkcji tarczycy (proponuję oznaczyć TSH we krwi), niedokrwistości, ale również zaburzeń elektrolitowych (skurcze) lub nadciśnienia tętniczego (krwawienia z nosa), które mogą wynikać z chorób nerek. Powinna Pani zgłosić się do swojego lekarza celem wykonania dodatkowych badań.