Leukocyty w moczu podczas ciąży - co to oznacza?

Witam, oto mój problem, jestem w 30. tyg. ciąży i moje wyniki moczu są następujące: barwa żołta, przejrzystość mętny, cukier bilirubina, ciałka ketonowe ujemne, ciężar właściwy 1,025, odczyn ph 6,5, białko ślad, urobilinogen 0,2 u/dl, azotyny, krew ujemna, nabłonki płaskie nieliczne w preparacie, leukocyty 20-25-30 w pw i w skupiskach po kilka erytrocyty (++) bakterie (+++). Od 4 miesięcy biorę L***, teraz Pan doktor przepisal mi F***. Moje ciśnienie jest obecnie 125/80, choć przed ciążą było dużo niższe 90/60, nogi mi nie puchną, nie mam bóli brzucha ani głowy. Martwię się, czy to przypadkiem nie jest zatrucie ciążowe;/ Dodam jeszcze, że przed ciążą też miałam problem z białkiem w moczu i moje ogólne wyniki moczu nigdy nie były zadowalające. Bardzo proszę o pomoc :)
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Terminem "zatrucie ciążowe"określa się nadciśnienie tętnicze wystepujące u kobiet w okresie ciąży. W takiej sytuacji alarmujące byłoby podwyższenie białka w moczu.

Obecność leukocytów i bakterii świadczy natomiast o zakażeniu układu moczowego i istnieje konieczność leczenia. Zakażania takie w ostatnim trymestrze mogą okazać się niebezpieczne, proszę więc przestrzegać zaleceń lekarza.

Magdalena Mroczek

Leukocyty to inaczej krwinki białe. Ich występowanie, szczególnie w dużych ilościach w moczu, może świadczyć o zakażeniu. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w ciąży. Dopuszczalna ilość leukocytów w moczu w ciąży to 5, wynik który jest wyższy niż 10 powinien wzbudzić podejrzenie infekcji bakteryjnej.

Występowanie leukocytów w moczu może świadczyć o chorobach tj. zakażenie dróg moczowych, zakażenie pęcherza moczowego, nerek, grzybica pochwy. W niektórych z tych dolegliwości mogą pojawić się objawy dodatkowe tj. świąd pochwy przy grzybicy pochwy czy gorączka w przebiegu od miedniczkowego zapalenia nerek. Stany te są groźne dla dziecka i dlatego wymagają leczenia. Leczeniem zajmuje się ginekolog, zazwyczaj wystarcza kilkudniowe podanie antybiotyku. Należy jednak wykonać antybiogram, aby uniknąć nadmiernego podawania niewłaściwych antybiotyków i związanej z tym lekooporności. Najlepiej podawać jest antybiotyki w drugim trymestrze ciąży, ponieważ w pierwszym mogą źle wpływać na dziecko, a w trzecim trymestrze przyspieszać poród.

Oprócz leczenia bardzo ważna jest profilaktyka infekcji, która obejmuje dbałość o higienę intymną, unikanie za ciasnych spodni, częste korzystanie z toalety, dokładne opróżnianie pęcherza oraz picie dużych ilości wody mineralnej niegazowanej.

Gestoza czyli zatrucie ciążowe obejmuje objawy takie jak obrzęki twarzy i kończyn spowodowane złą gospodarką wodną organizmu, zwiększone wydalanie białka z moczem (powyżej 0,3 g/l lub powyżej 0,5 g na dobę) oraz nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg). Do tego mogą dołączyć się bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności oraz wymioty. Jeśli takie objawy pojawią się, proszę natychmiast skontaktować sie z ginekologiem.