Lewoskrętne skrzywienie z rotacją trzonów

Wynik Rtg kręgosłupa - lewoskrętne skrzywienie z rotacją trzonów wzdłuż osi długiej. Zaostrzenie przednich krawędzi trzonów. Sklerotyzacja podchrzęstna-zmiany prZeciążeniowe. Szerokość szparagi międzykręgowych prawidłowa. Czy to coś poważnego? (Mam 53 lata). Co robić dalej?
53 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Wynik rtg świadczy o umiarkowanie nasilonych zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Leczenie zależy od tego czy i jakie objawy towarzyszą zmianom. Z całą pewnością warto zadbać o prawidłową postawę, masę ciała i nie przeciążać nadmiernie stawów kręgosłupa. Można rozważyć również zabiegi rehabilitacyjne (w porozumieniu z neurologiem) i odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające mięśnie kręgosłupa.