Lichenizacja - co to jest i czy ma związek z AZS?

Witam, już od jakiegoś czasu zauważyłam, że mam bardzo szorstką skórę na palcach u stóp i na kostkach. Nie zaniepokoiło mnie to w ogóle, używałam różnych kremów nawilżających, balsamów i czekałam "aż samo przejdzie", ale nic takiego nie nastąpiło, natomiast coś podobnego zrobiło mi się na dłoni. Udałam się do dermatologa, bo stwierdziłam, że będzie to właściwy lekarz. Doktor powiedziała, że nie jest to nic takiego, że spowodowane jest to alergią i mówią na to lichenizacja. Dostałam maść robioną, nawilżającą. Oczywiście tak – zgadza się – mam alergię, astmę i ANN, stosuję tabletki na alergię i tę maść, ale nie widzę poprawy. Moje pytanie brzmi – co to jest lichenizacja, czy w walce z nią stosuje się maści sterydowe? czy ma to związek z AZS czy są to odmienne choroby? Generalnie nie rozumiem różnicy między tymi dwoma chorobami. Obawiam się rownież tego, że te zmiany bedą postepować. Kilka lat temu były nieznaczne w jednym miejscu, obecnie jest ich więcej. Nie czuję swędzenia, pieczenia czy innych niepożądanych efektów, ale nie wygląda to estetycznie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!
Lichenizacja jest to pogrubienie skóry najczęściej w wyniku drapania i przewlekłego stanu zapalnego skóry. Najczęściej pojawia się u osób z atopowym zapaleniem skóry.
AZS jest przewlekłą i nawracającą chorobą atopową, która rozwija się w wyniku zaburzeń układu immunologicznego. Przyczyny tej choroby nie są znane, jednak uważa się, że czynnikami pełniącymi kluczową rolę są czynniki genetyczne i środowiskowe.
Lichenizacja jest wpisana w obraz tej choroby. Wszytko zależy od tego, w jakiej fazie jest choroba.
Kiedy mamy do czynienia z fazą podostrą występują ogniska rumieniowe, nasilone złuszczanie naskórka i przeczosy.

Faza ostra charakteryzuje się ogniskami rumieniowymi, na podłożu których pojawiają się grudki, pęcherzyki.

Natomiast w fazie przewlekłej pojawia się lichenizacja.

Leczenie AZS polega przede wszystkim na nawilżaniu i natłuszczaniu skóry. Jeżeli jednak zmiany są bardzo nasilone i stosowane leczenie nie przynosi rezultatu można zastosować glikokortykosteroidy.

W celu leczenia lichenizacji stosujemy dziegciowe środki redukujące. Jest to leczenie miejscowe.

Ważną rolę w terpii AZS mają leki przeciwhistaminowe, które powodują zmniejszenie świądu, a niektóre z nich mają działanie przeciwzapalne.
Nie można jednoznacznie stwierdzić czy choroba będzie się zaostrzać i postępować.

Odpowiednie stosowanie leków przepisanych przez dermatologa, wyeliminowanie alergenów z otoczenia pozwala na większą kontrolę jej przebiegu.

Pozdrawiam!