Lity guz na nerce w wyniku badania USG

Witam! Mojemu tacie w zeszłym tygodniu, podczas rutynowego badania USG, przypadkowo wykryto lity guz na nerce o średnicy ok. 4-5 cm. Tata dość regularnie robił sobie USG jamy brzusznej, zwykle co roku, ale akurat tym razem ostatnie USG było robione 2 lata temu. Nigdy nie zgłaszano niczego niepokojącego. Moje zastanowienie w związku z tym budzi fakt, iż w ciągu 2 lat guz ten rozwinął się do takich rozmiarów podczas gdy, z tego co wyczytałem, guzy początkowo (do 4,5 cm) rozwijają się tempie ok. 3-4 mm rocznie. Bardzo proszę o opinię, czy możliwy jest tak szybko wzrost guza na nerce, ewentualnie czy tak szybki wzrost może sugerować jakiś inny typ nowotworu, jak np. torbiel? Oczywiście czekamy na dalsze badania (TK) mające to wyjaśnić, ale jak łatwo sobie wyobrazić, oczekiwaniu temu towarzyszy ogromny stres, więc będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Lity guz na pewno nie jest torbielą i trzeba mieć taką świadomość. Guz wielkości 4,5 cm przy wielkości nerki na długości około 10-12 cm jest bardzo dużym guzem obejmującym prawie połowę nerki. Niestety tak szybko rosnący guz w przeciągu 2 lat może świadczyć o dużym potencjale złośliwości, słabo zróżnicowanego (czyli odbiegającym od standardu 3-4 mm wzrostu na rok jak w przypadku raka jasnokomórkowego) albo o nowotworze łagodnym typu onkocytoma, który rośnie szybko do dużych rozmiarów. Na pewno dokładną strukturę anatomiczną zmiany guzowatej w nerce opisze TK jamy brzusznej. Niestety, ale zapewne będzie konieczna resekcja całej nerki wraz z guzem i dopiero wynik badania histopatologicznego określi konkretnie i ściśle, czym jest ten guz.