Łożysko na ścianie przedniej w wyniku USG a bezpieczeństwo dziecka
Witam. Jestem w 21 tygodniu ciąży i usg wykazało łożysko na ścianie przedniej,przodujące brzeżnie. Co to dokładnie znaczy ? Czy istnieje możliwość że położenie łożyska się zmieni? I jak bardzo jest to niebezpieczne dla dziecka?

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Łożysko przodujące to łożysko nieprawidłowo umiejscowione, pokrywające ujście wewnętrzne szyjki macicy, czyli zwrócone w kierunku pochwy, zagradzające tym samym płodowi drogę porodu. Są 4 stopnie przodowania. Nierzadko łożysko takie w dalszych etapach ciąży "wędruje" ku górze i problem znika. Niebezpieczeństwo polega na tym, że w ostatnich tygodniach ciąży łożysko przodujące oddziela się i krwawi (oddziela się przedwcześnie). Powoduje to ryzyko wykrwawienia się i niedotlenienia u dziecka. Jeśli ciąża jest monitorowana, wykonywane badanie USG, to o łożysku przodującym wiadomo na długo przed porodem. Często poród odbywa się poprzez cięcie cesarskie. Nie zawsze jest ono jednak konieczne, np. nie wtedy, gdy tak jak w tym przypadku łożysko przoduje brzeżnie, czyli tylko jego brzeg znajduje się nad szyjką macicy.