Łożysko przodujące częściowo - czy czeka mnie cesarskie cięcie?

Na wyniku badania USG jest napisane: "łożysko na ścianie tylnej, dolnym brzegiem pokrywa ujście wewnętrzne macicy w II stopniu dojrzałości." Jestem w 32. tygodniu ciąży. Proszę o wyjaśnienie mi tego terminu. Czy to oznacza, że rozwiązanie może nastąpić przez cesarskie cięcie? Czy istnieje możliwość porodu naturalnego? Z góry dziękuję!

Witam serdecznie,

z opisu wynika, że jest to łożysko przodujące częściowo, czyli  umiejscowione tak, że częściowo pokrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy. Taki stan jest niebezpieczny, ponieważ w ostatnich tygodniach ciąży łożysko przodujące może oddzielić się i krwawić (oddziela się przedwcześnie). Wiąże się to z ryzykiem wykrwawienia się i niedotlenienia u dziecka. II stopień dojrzałości wg Grannuma jest normą w tym okresie ciąży.

W tej sytuacji najprawdopodobniej rozwiązanie ciąży nastąpi drogą cięcia cesarskiego.

Pozdrawiam