Łuszcząca się skóra u 2,5 latka

Mam ogromną prośbę: mój mały 2,5 latek ma dziwne plamy na skórze. Na początku pojawiła się jedna, teraz ma kilkanaście na brzuszku tworząć jedną całość, w zgięciach pod nóżkami, co przypomina jakby odparzenia. Na łokciach i sporadyczne na nogach czy ręce. Plamy te są szorskie, chropowate, jakby łuszczące się. W ciągu dnia są mało widoczne, natomiast wieczorem strasznie się uwidoczniają, a te na brzuszku powodują swędzenie. Podejrzewałam różyczkę lub skazę białkową, ale nasz maluch nigdy tego rodzaju alergii nie miał. Co może być przyczyną takich plam? Dziękuję za poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zmiany, które Pani opisała mogą mieć bardzo różną etiologię. Wśród przyczyn mogą znajdować się:
- infekcje (np. grzybicze),
- atopowe zapalenie skóry,
- alergia pokarmowa,
- alergia kontaktowa.
Powinna skontaktować się Pani ze specjalistą pediatrą, który zbierze wywiad, zbada dziecko, oceni opisane zmiany i ewentualnie wdroży właściwe leczenie. W ramach doraźnego postępowania proponujemy zastosowanie emolientów i unikanie czynników, które mogą mieć właściwości uczulające.