Łuszczenie się skóry - 7-letnie dziecko

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie łuszczenia się naskórka na wewnętrznej stronie dłoni u mojej 7-letniej córeczki. Zaczęło się około 3 tygodni temu od "schodzenia" skóry przy paznokciach dłoni, dziś zauważylam, że złuszczone ma już całe dłonie od wewnętrznej strony. Nie wiem, co może być tego powodem. Około 2 tygodni temu przeszła zapalenie gardła z podejrzeniem anginy, miała przy tym gorączkę w granicach 38-38,5 stopnia. Dostała antybiotyk z grupy penicylin (podawałam jej go 7 dni), jednak chyba nie zadziałał, ponieważ po tygodniu gorączka wróciła. Dostała ponownie antybiotyk Summamed (3 dni) i od tamtej pory, a minął ponad tydzień, jest zdrowa. Jedynie pojawiło się łuszczenie skóry, tylko na dłoniach. Podobno takie łuszczenie skóry może być następstwem szkarlatyny, lecz poza opisanymi wyżej dolegliwościami przy zapaleniu gardla, córka nie miała żadnej wysypki na ciele. Dodam, że do tej pory córka nie miała nigdy żadnych objawów alergii, z wyjątkiem suchej, szorstkiej skóry w zgięciu za uchem i na górnej powiece (te zmiany wyglądają jak drobniutkie łuski, jakby starte i lekko żółtawe). Proszę o poradę, do jakiego lekarza powinnam skierowac się, aby ustalić przyczyne łuszczenia i podjąć leczenie. Co lub jaka choroba może być powodem takich zmian skórnych? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Anna Kozłowska.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Najprawodpodonbiej córka przeszła szkarlatynę. Zazwyczaj tej chorobie towarzyszy charakterystyczna wysypka. Rzadka się zdarza, że szkarlatyna przebiega bez wysypki. Gdy choroba przebiega bez wysypki, to charakterystyczne łuszczenie się skóry pozwala na rozpoznanie szkarlatyny. Zatem jest to normalny objaw choroby. Na tym etapie nie wymaga to leczenia. Gdyby jednak łuszczenie nie ustępowało, należy zgłosić się do pediatry. Dokładny wywiad lekarski oraz badanie lekarskie pozwolą na postawienie diagnozy.
Pozdrawiam