Luźne stolce a skuteczność antykoncepcji

Witam, od 10 dni mam rano luźne stolce, zwykle jeden, dwa dziennie. Przyjmuję też tabletki antykoncepcyjne, ale dziś biegunka dopadła mnie po około 7 godzinach od wzięcia tabletki. Do końca opakowania zostały mi 3 tabletki i nie wiem, czy powinnam już teraz przerwać stosowanie i przejść do zażywania tabletek placebo (biorę ZOELY), czy może dokończyć opakowanie normalnie, albo nie robić przerwy między opakowaniami? Proszę o radę.Dodam, że bardzo zależy mi na zachowaniu skuteczności antykoncepcji.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę dokończyć opakowanie oraz normalnie wykonać przerwę pomiędzy obecnym a kolejnym opakowaniem. Jeżeli biegunka występuje po czasie większym niż 3-4h od przyjęcia tabletki nie ma powodów do obaw.

Biegunka zmniejsza skuteczność antykoncepcji, proponuję nie przerywać leczenia, stosować dodatkowe metody antykoncepcji / np.mechaniczne/, rozpocząć nowe opakowanie, zdiagnozować przyczyny biegunki.