Luźne stolce: o czym może świadczyć ta dolegliwość?

Dzień dobry! Jestem kobietą, mam 36 lat, od paru lat mam następującą dolegliwość (przeważnie jest to w nocy i zdarza się mniej więcej raz na miesiąc): budzi mnie lekki ból brzucha, jakby skurcze i muszę iść do toalety - stolec jest wówczas bardzo luźny, nawet wodnisty, po wypróżnieniu się wszystko przechodzi i nic mi nie dolega. Nie wiem czy ma to jakiś związek, ale zauważyłam, że w większości przypadków jest to w określonym dniu mojego cyklu - pod koniec okresu, ale zdarza się też w inne dni. Generalnie na nic nie chorowałam, jedyną rzeczą zatruwającą mi życie jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Ostatnio zaczęło zdarzać się to częściej niż poprzednio. W ostatnim miesiącu mam tę dolegliwość co 5 dni, w pozostałe dni chodzę do toalety codziennie i stolec jest normalny. A że po urodzeniu dziecka (2005 r.) jeszcze łatwiej się denerwuję i stresuję stanem mojego zdrowia postanowiłam napisać do Państwa, mam również umówioną wizytę u mojego lekarza rodzinnego.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pani objawy są niespecyficzne oraz mogą mieć różne podłoże. Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą być luźne stolce. Na fakt tej przyczyny dolegliwości może wskazywać powiązanie z konkretnym dniem cyklu. Niewykluczone, że cierpi Pani na którąś z przewlekłych chorób przewodu pokarmowego. Wizyta u lekarza powinna pomóc w poznaniu przyczyny uporczywych dolegliwości.