Łysienie oraz przetłuszczające się włosy

Witam! Mam pytanie odnośnie włosów, a konkretniej mam 22 lata i ostatnimi czasy zauważyłem, że mam dosyć spore zakola. Nie są one jednak takie, w których nie widać łysienie tylko takie, że włosy mam na czubku głowy i z przodu, i z tyłu w miarę, chociaż nie nazwałbym nich gęstymi, ponieważ moje włosy są cienkie. Ale chodzi mi o to, że na skroniach na zakolach, jak to u facetów, mam około 1 cm rzadsze włosy. Włosy mam ciemny blond. Ostatnio fakt, mam dużo zmartwień na głowie, ponieważ praca licencjacka i szkoła wykańczają, a w dodatku te włosy. W moim wieku się o nie martwię. To niewyobrażalne. Koleżanki też mówiły mi już, że mam rzadsze włosy. Co zrobić. Dodam jeszcze, że włosy mi się szybko przetłuszczają, ale często ich dotykam - może to od tego. Dodam również, że wcześniej myłem włosy codziennie, ponieważ strasznie mi się przetłuszczały. Aż mi powiedział jakiś fryzjer, żebym je mył 2 razy w tygodniu około i że to pomoże. No to staram się, max. 2, 3 dni wytrzymuję, później czuję dyskomfort i muszę je umyć, ale najważniejsze co do tego łysienia, u mnie w rodzinie nikt łysy raczej nie jest. Co zrobić, proszę o pomoc. Pozdrawiam, Daniel

Witam serdecznie!

Przyczyn łysienia może być wiele, prawdopodobnie przyczyną Pana łysienia jest łysienie androgenowe, jednak bez możliwości badania lekarskiego, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie można tego stwierdzić. W tym celu wskazana jest wizyta u dermatologa - nie jest konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego.

Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych częstych przyczyn nadmiernej utraty włosów- warto wykluczyć anemię oraz choroby tarczycy. W tym celu wskazane jest oznaczenie przynajmniej morfologii i TSH.

Jeżeli potwierdzone zostanie łysienie androgenowe to jego leczenie jest długotrwałe, często niestety efekty są niezadawalające. W leczeniu skuteczny wydaje się finasteryd, oraz przeszczep włosów. Według niektórych doniesień dobre efekty przynosi również stosowanie monoksidylu w formie preparatu stosowanego na skórę głowy. Najlepiej aby leczenie zostało dobrane przez specjalistę.
Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/testosteron-a-lysienie
http://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe
http://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-lysienia-androgenowego.

Pozdrawiam