Łyżeczkowanie macicy

11.01.2010 miałam zrobione łyżeczkowanie macicy. Usuniecie resztek po poronieniu. Mam kilka pytań w związku z tym.
Nie mam gorączki, ale trzeciego dnia po zabiegu zmierzyłam temperaturę, miałam 37 stopni, czy powinno mnie to niepokoić?
Następne pytanie, tuż po zabiegu miałam krwawienie, drugiego dnia też ale bardzo małe, trzeciego dnia już nie mam i czasami lekko boli mnie podbrzusze czy to prawidłowo?

Pisze tak wszystko do trzeciego dnia, bo jestem trzy dni po zabiegu. Aha i najważniejsze. Była to moja pierwsza ciąża, lekarze poinformowali mnie, że mogę mieć problemy z zajściem w ciążę w przyszłości lub mogę nigdy nie móc zajść. Moje pytanie jest takie co ma na to większy wpływ, sam zabieg czy np. jakieś powikłania po nim, co powinno mnie zaniepokoić?
Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu poronienia lekkie objawy takie jak plamienia, ból podbrzusza itp. występują różnie o różnych kobiet - zazwyczaj trwa to ok 1-2 tygodnie. Jednak zdarza się, że objawy te utrzymują się i 2-3 tygodnie. Powodem do niepokoju jest zaostrzanie się objawów zamiast ich wycofywania się z czasem. W Pani przypadku nie należy się zbytnio niepokoić zważywszy, że nie minął nawet jeszcze tydzień od zabiegu.
W odpowiedzi na najważniejsze pytanie pragnę Panią poinformować, że zabieg wyłyżeczkowania istotnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań przy kolejnej ciąży tj. łożysko przodujące, problemy z implantacją zarodka itp. - jednakże prawdopodobieństwo tego nie jest bardzo zwiększone. Większość kobiet po poronieniu z wyłyżeczkowaniem jamy macicy zachodzi w kolejną ciążę bez problemu. Sama ciąża również przebiega bezproblemowo. Proszę być dobrej myśli. W myśl zaleceń - powinni się Państwo starać o dziecko w 6 miesięcy do 2 lat od poronienia. Jeśli zdarzy się, że zajdzie Pani w ciążę wcześniej - nie będzie to też większą tragedią, zwiększone będzie tylko ryzyko pewnych powikłań dotyczących ciąży oraz większe będzie ryzyko kolejnego poronienia.
Polecam lekturę artykułu o poronieniu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.