Macica mięśniakowata - proszę o radę

Mam 48 lat. 2 lata temu wykryto u mnie mięśniaka na 2 cm. Miesiąc temu w USG dopochwowym wyszły już dwa po 3 cm i liczne drobne na 1,5 i 1 cm. Moja macica to podobno "worek kartofli". Wynik z łyżeczkowania dobry. Co mogę z tym robić? Lekarz sugeruje wycięcie trzonu macicy drogą brzuszną, pozostawienie jajników. Czy jest możliwa operacja wycięcia samego trzonu drogą dopochwową? Czy wielkość mięśniaków ma wpływ na sposób cięcia brzucha? Mam też lekkie trudności w utrzymaniu moczu, czy operacja tego nie pogłębi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

48 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani sytuacji rzeczywiście pozostaje albo wykonać histerektomię teraz albo czekać, aż mięśniaki zaczną dawać objawy, np. krwawienia z dróg rodnych czy ucisk na sąsiadujące z macicą narządy wewnętrzne (pęcherz moczowy, jelita). Technicznie jest możliwe wykonanie amputacji trzonu macicy drogą pochwową, myślę jednak że niewielu ginekologów jest to w stanie wykonać. Jeśli nie mamy do czynienia z mięśniakiem wyjątkowo dużych rozmiarów, cięcie jest takie samo w każdym przypadku – poprzeczne, długości ok. 10 cm, blisko spojenia łonowego (podobne do cięcia cesarskiego).

Ryzyko pogorszenia nietrzymania moczu po histerektomii jak najbardziej istnieje. Co ciekawe, badania wykazały, że ryzyko to jest dwa razy większe w przypadku amputacji trzonu niż histerektomii całkowitej. Pozostawienie szyjki macicy nie ma natomiast większych zalet.

Oczywiście istnieje wiele możliwości leczenia nietrzymania moczu, tak więc ryzyko pogłębienia się tego problemu w Pani przypadku nie powinno odwodzić Pani od leczenia mięśniaków.

Pozdrawiam serdecznie!