Małe wymiary płodu w 27 tygodniu ciąży

W 27 tygodniu ciąży dziecko miało rozmiary i wagę na max 23 tydzień.W szpitalu jestem 12 dni,zrobiono mi mnóstwo badań-wyniki są dobre,Usg niestety dalej nie.Dziecko za 9 dni w szpitalu,lekach,kroplowkach urosło jak za 5 dni.w 29 tygodniu/jutro zacznie się 30/waży 950g.Mózg jest odpowiedi do tygodni. O co pytać?co myśleć?na co czekać?! Proszę o odpowiedz na adres mamy-paulina

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Przede wszystkim należy porównać obecny wzrost dziecka z poprzednimi badaniami - czy dziecko przez cały okres ciąży było mniejsze, czy spowolnienie wzrostu nastąpiło nagle. W dalszej kolejności wykluczyć należy na pewno konflikt serologiczny, obecność wad wrodzonych, w tym wad układu krążenia. Ciąża wymaga dalszej obserwacji, jednak należy pamiętać, że pomiary USG obarczone są dość znacznym ryzykiem błędu (do 10%) i samo opóźnienie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu stwierdzone w badaniu USG nie oznacza jeszcze niebezpieczeństwa, a jedynie wzbudza podejrzenie i wymaga wyjaśnienia przyczyny.