Małe żelazo

Witam. Mam córkę (2 latka i 4 miesiące), karmię ją jeszcze piersią. W lutym tego roku była w szpitalu z powodu zapalenia krtani. Podczas badań stwierdzono, że ma za mało żelaza. Wtedy poziom żelaza wyszedł 43, niski. Po podaniu 2 butelek żelaza wynik spadł do 41. Podam badanie krwi, które było robione w czerwcu tego roku: WBC 8.0, LYM 4.4, MON 0.8, GRA 2.8, LYM% 54.8, MON% 10.4, GRA 34.8, RBC 5.27, HGB 13.8, HCT40.6, MCV 77.0, MCH 26.2, MCHC 34.0, RDW 14.0, PLT 276, MPU 9.0. Dodam, że dziś robiłam jej badania. Wyników jeszcze nie znam. Od września chodzi do żłobka i od września miała już 3 antybiotyki. C,zęsto zapada na dolne drogi oddechowe oskrzela, ma także alergię pokarmową. Przyjmuje już 4 lek od alergii, testy będziemy robić w grudniu. Bardzo proszę o pomoc, poradę, co mam robić, na co zwracać uwagę. Pozdrawiam, czekam na odpowiedź.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam. Wyniki badania morfologii krwi obwodowej Pani dziecka nie wykazują obecności anemii (hemoglobina, liczba erytrocytów i hematokryt są w okolicach górnej granicy normy). Z kolei parametry czerwonokrwinkowe (MCV,MCH) sugerują mikrocytozę, czyli obraz krwinki czerwonej jak w anemii z niedoboru żelaza. Moim zdaniem badanie należy powtórzyć, gdyż wyniki niejako nie pasują do siebie (być może Pani dziecko było np. odwodnione podczas badania, co może maskować obecność niedokrwistości).

Jeśli faktycznie niedokrwistośc występuje, należy szukać przyczyny (np. niedostateczna podaż w diecie, choroby przewodu pokarmowego z zaburzeniami wchłaniania np. celiakia,częste krwawienia, zakażenia ).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty