Małe żelazo

Witam. Mam córkę (2 latka i 4 miesiące), karmię ją jeszcze piersią. W lutym tego roku była w szpitalu z powodu zapalenia krtani. Podczas badań stwierdzono, że ma za mało żelaza. Wtedy poziom żelaza wyszedł 43, niski. Po podaniu 2 butelek żelaza wynik spadł do 41. Podam badanie krwi, które było robione w czerwcu tego roku: WBC 8.0, LYM 4.4, MON 0.8, GRA 2.8, LYM% 54.8, MON% 10.4, GRA 34.8, RBC 5.27, HGB 13.8, HCT40.6, MCV 77.0, MCH 26.2, MCHC 34.0, RDW 14.0, PLT 276, MPU 9.0. Dodam, że dziś robiłam jej badania. Wyników jeszcze nie znam. Od września chodzi do żłobka i od września miała już 3 antybiotyki. C,zęsto zapada na dolne drogi oddechowe oskrzela, ma także alergię pokarmową. Przyjmuje już 4 lek od alergii, testy będziemy robić w grudniu. Bardzo proszę o pomoc, poradę, co mam robić, na co zwracać uwagę. Pozdrawiam, czekam na odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam. Wyniki badania morfologii krwi obwodowej Pani dziecka nie wykazują obecności anemii (hemoglobina, liczba erytrocytów i hematokryt są w okolicach górnej granicy normy). Z kolei parametry czerwonokrwinkowe (MCV,MCH) sugerują mikrocytozę, czyli obraz krwinki czerwonej jak w anemii z niedoboru żelaza. Moim zdaniem badanie należy powtórzyć, gdyż wyniki niejako nie pasują do siebie (być może Pani dziecko było np. odwodnione podczas badania, co może maskować obecność niedokrwistości).

Jeśli faktycznie niedokrwistośc występuje, należy szukać przyczyny (np. niedostateczna podaż w diecie, choroby przewodu pokarmowego z zaburzeniami wchłaniania np. celiakia,częste krwawienia, zakażenia ).