Mało jem a jestem otyły

Witam. Mam 27 lat przy wzroście 168 cm. Ważę 95 kg, jestem mężczyzną. Posiadam gospodarstwo rolne, czyli jakąś tam aktywność fizyczną mam. Wiem, że można schudnąć, bo jakieś 5 lat temu stosowałem dietę i schudłem w ciągu roku 20 kg i przytyłem znowu. Jem mało razy dziennie, czasami nawet 2 razy, ale duże ilości. Czy to może być przyczyną mojej otyłości? Proszę o poradę.

Witam,

W praktyce do przyrostu masy ciała najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna.
Zdarzają się jednak przypadki kiedy dodatkowe kilogramy powstają na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i mogą być wynikiem np. zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków: leki antydepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, sterydy, progestageny, dlatego dobrze, gdyby udało się Panu skonsultować się z lekarzem, w celu wykonania badań.

Optymalna ilość posiłków to 4-5 dziennie.
Spożywanie 1-2 posiłków dziennie może doprowadzić do obniżenia tempa metabolizmu i zwiększa ryzyko nadmiaru kilogramów.

Pozdrawiam

P.S
Więcej informacji znajdzie Pan pod adresem:
http://portal.abczdrowie.pl/przemiana-materii-a-odchudzanie

Jeśli je Pan dwa duże posiłki dziennie, to Pana organizm reaguje tak, jakby był w stanie zagrożenia głodem i magazynuje wszystko co się da. Dlatego tak szybko się tyje. Jedzenie 5 razy dziennie mniejszych porcji powoduje, że nie jest się głodnym, że metabolizm się stabilizuje a organizm funkcjonuje w trybie "jest jedzenie i niedługo będzie znowu, więc nie muszę nic zostawiać na czas głodu". Tak bym to najprościej wyjaśniła. Radzę wybrać się do dietetyka, który ułoży plan żywieniowy specjalnie dla Pana. Pozdrawiam i życzę powodzenia!