Małopłytkowość - czy to przez amfetaminę?

Mój kuzyn (lat 18) trafił kilka tygodni temu do szpitala po tym jak zsiniały mu usta i dostał krwotoku z ust. Lekarze orzekli, że to najpewniej małopłytkowość, lecz mają problem, bo nie mogą znaleźć jej przyczyny. Dodam, że kuzyn w ostatnim czasie sporo schudł. Na dzień dzisiejszy grozi mu wycięcie zdrowej śledziony, ponieważ ilość czerwonych krwinek mimo leków utrzymuje się na poziomie 100 (a było już nawet 60). Podejrzewam, że te wszystkie problemy są wynikiem zażywania przez niego w ostatnim czasie regularnie amfetaminy. Lekarze nic o tym nie wiedzą i pewnie nie szukali w tym kierunku. Potrzebuję informacji czy amfetamina może dawać takie skutki uboczne, żeby móc przedstawić jego rodzicom jakieś konkrety, a nie tylko podejrzenia (oni nie przyjmują do wiadomości, że ich synek może brać). Proszę bardzo o pomoc, ponieważ chłopakowi grozi wycięcie zdrowego organu, a ja nie mam dowodów potwierdzających moją tezę. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Małopłytkowość może być powikłaniem zażywania substancji psychoaktywnych drogą dożylną. Zdarza się, że pojawia się nawet po jednorazowym zastosowaniu narkotyku ta drogą. Opisano również przypadki krwotoków u osób stosujących pochodne amfetaminy. Dlatego też, nie można wykluczyć wystąpienia tego typu powikłania, jeśli nie można wskazać innej przyczyny małopłytkowości.

http://www.inchem.org/documents/pims/pharm/pim934.htm#SectionTitle:9.3  Course, prognosis, cause of death

Z pozdrowieniami