Małopłytkowość po lekach na arytmię?

Moja mama ma 80 lat. Cierpi na arytmię serca, ciągle przyjmuje leki, w tym przeciwzakrzepowe. Acenocumarol spowodował wylew do oka, toteż od 4 lat mama przyjmuje Acard. W badaniach krwi mama często miała małopłytkowość, a teraz płytki spadły do 60 000. Lekarz odstawił Acard i nie wiem co dalej. Nie zalecił żadnych badań. Boję się, że to jakaś choroba nowotworowa. Co powinnam zrobić? Jakie badania?

Lek. Marta Hat

Witam! Na podstawie krótkiego opisu obecnej sytuacji nie ma możliwości, aby ustalić jakie powinno być dalsze postępowanie. Na pewno należy być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i z nim przedyskutować, kiedy i jakie badania planowo wykonać oraz jakie będzie dalsze leczenie farmakologiczne. Konieczne są informacje jak aktualnie czuje się mama, czy leczy się na inne choroby, jak dotychczas wyglądało leczenie, jakie były wyniki poszczególnych badań wykonanych wcześniej. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na ewentualne zmiany w badaniu fizykalnym.

Małopłytkowość może być wynikiem stosowania Acardu, jednak poziom 60 000 nie jest zagrażający dla zdrowia. Należy oszacować jakie jest ryzyko incydentu zatorowo-zakrzepowego u mamy (ma migotanie przedsionków?) i jeżeli jest ono istotnie wysokie pomyśleć o alternatywnej metodzie profilaktyki. Jak wspomniałam wcześniej na podstawie otrzymanych informacji nie jest możliwe, aby bardziej szczegółowo odnieść się do problemu. Pozdrawiam