Mały guzek w lewej piersi

Witam! Jestem kobietą i mam 19 lat. Dzisiaj wyczułam pod lewym sutkiem małą kulkę, jest dosyć twarda i w ogóle nie boli przy dotyku (zaznaczę, że badałam się dzień po zakończeniu okresu - jak zalecił mi lekarz). Nie czuję żadnego dyskomfortu ani bólu, ogólnie uważam się za osobę o bardzo dobrym zdrowiu. Około pół roku temu odstawiłam tabletki hormonalne, a badana u lekarza byłam ok. 7-8 miesięcy temu. Mój ginekolog stwierdził, że mam idealne piersi - zdrowe, bez żadnych zgrubień itp. Od tamtej pory nie byłam jeszcze na badaniu okresowym, następną wizytę mam dopiero za kilka dni, ale przestraszyłam się :( zastanawiam się, czy w tak krótkim czasie mogła pojawić się jakaś poważna zmiana? Zaznaczę jeszcze, że staram badać się regularnie, robię to raz na miesiąc, dwa, a zmianę (guzka) wyczułam dopiero dziś... dlatego zastanawia mnie, co to może byc. Wybieram się do lekarza, ale chciałabym jak najszybciej wiedziecć,czego mogę się spodziewać.

Witam serdecznie!

W Pani wieku prawodpodobieństwo zmiany złośliwej jest niewielkie. Większość zmian w piersiach ma charakter łagodny. U młodych kobiet twardy, odgraniczony guz, to najczęściej tzw. gruczolakowłókniak - łagodny guz powastający w wyniku zaburzeń hormonalnych. Proponuję spokojnie udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania (USG, ewentualnie biopsja).

Więcej o łagodnych zmianach w piersi można poczytać na naszych stronach: http://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Pozdrawiam serdecznie