Mam 12 lat i ważę 60 kg: ile i jak powinnam schudnąć?

Witam ! Mam 12 lat, 156/157 cm wzrostu i nieszczęsne 60,5 kilo wagi. Jestem kobietą. Mam 4 razy w tygodniu w-f po 45 minut. Do szkoły chodzę raczej na piechotę przez prawie 10 minut. Na nic nie choruję. Nie wiem, czy muszę iść do dietetyka. Od 14 lutego do 21 lutego schudłam 2,5 kilo (z 62 do 59,5). Teraz waga się trochę podniosła i stoi w miejscu. Chciałabym schudnąć do 55 kilo. Jak to zrobić? Jaką dietę powinnam stosować i czy powinnam schudnąć jeszcze więcej? Tylko jak?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 24,69 i znajduje się na 97 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy nadwagi i otyłości.
Kwestia odchudzania młodych osób jest bardzo delikatna i sama nie powinnaś wprowadzać diet przeznaczonych dla dorosłych, oprócz przestrzegania zasad zdrowego żywienia.
Dobrym pomysłem jest udanie się do dietetyka, gdyż specjalista na pewno ułoży odpowiednią dietę w stosunku do potrzeb żywieniowych i wieku.

Postaraj się przestrzegać kilku zasad. Nie spożywaj żywności bardzo kalorycznej - produktów typu fast-food, chipsów i słonych przekąsek, ciast i ciasteczek, cukru, słodyczy, słodkich gazowanych napojów. Zamień desery mleczne ze słodkimi dodatkami na ich naturalne odpowiedniki. Zamiast soków owocowych pij wodę mineralną, a płatki śniadaniowe słodzone i z dodatkami zamień na owsiane, jęczmienne lub żytnie.
Pamiętaj także o aktywności fizycznej, którą w Twoim przypadku należałoby zwiększyć.

Pozdrawiam.