Mam 14 lat i jeszcze nie dostałam okresu!

Mam 14 lat i jeszcze nie dostałam okresu! co robić?

Witam!

Pierwsza miesiączka (menarche) prawidłowo powinna się pojawić między 10 a 16 rokiem życia. Więc o ile do tej pory Pani rozwój przebiegał prawidłowo, nie ma powodów do zmartwień.
W Polsce ponad połowa dziewcząt zaczyna miesiączkować około 12-13 roku życia, jednak nadal u około 40% pierwsze krwawienie pojawia się wcześniej lub później.

Do lekarza należy się udać, jeżeli miesiączka nie wystąpi w wieku 16 lat (w Pani przypadku przez kolejne 2 lata).