Mam 15 lat i 160 cm wzrostu: czy nie jestem za niski?

Witam. Mam 15 lat i ok. 160 cm wzrostu. Wydaje mi się, że jest to mało, ponieważ koledzy z klasy mają 170+. Z góry dziękuje za odpowiedź.

15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twój wzrost znajduje się na poziomie trzeciego centyla. Oznacza to, że jest tuż przy dolnej granicy normy w odniesieniu do wieku. Przyczyną niskiego wzrostu mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej lub predyspozycje genetyczne. Taka sytuacja niewątpliwie wymaga kontroli lekarza. Powinieneś porozmawiać z rodzicami o swoim problemie a następnie wybrać się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu oceny rozwoju.